registrace pilota dronu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu registrace pilota dronu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
O Česku se už mnoho let mluví jako o montovně či o skladišti střední Evropy a politici se rádi předhánějí ve vymýšlení a financování programů na přilákání výroby s vysokou přidanou hodnotou. Ještě raději se pak ohánějí termíny výzkum a vývoj. Ani sebelepší pobídky, úlevy a dotace ale nedokážou nahradit to, co je pro přechod od sériové výroby 20. století k moderní ekonomice naprosto klíčové – efektivní státní správu.
Pravidla pro pro létání s drony a modely letadel se v celé Evropské unii včetně Česka od 31. prosince 2020 zásadně změnila. A to jak pro hobby uživatele, tak pro profesionály. Co přináší nová legislativa? Na co si mají piloti dálkově řízených létajících strojů dát pozor?
Světový lídr v obchodu s komerčními drony uvádí na trh nový model FPV. V porovnání s dosavadními drony to vypadá, že čínský výrobce DJI vytvořil skutečné bezpilotní monstrum. Na českém trhu se prodává za 36 tisíc korun.
Vrtule vyšších desítek tisíc komerčních dronů víří české nebe a další rychle přibývají. Prodejci hlásí za loňský rok růst prodejů v desítkách procent, zákazníci si pořizovali řádově tisíce nových strojů. Českému trhu dál suverénně vládne čínský výrobce DJI, světová jednička v kategorii komerčních dronů. S hustším provozem se však množí i pokuty za porušování předpisů, které rovněž překonaly dosavadní rekord.
Pro byznys i zábavu. Současné drony, které do světa chrlí ve velkém především čínské firmy, nacházejí čím dál širší využití i v Česku. Za koupi modelů od stokorun po statisíce utrácejí jak firmy, tak hobby uživatelé.
Provoz dronů si dosud každý evropský stát reguloval samostatně, ale od příštího roku se legislativa sjednotí. Pilot tak nebude muset složitě dohledávat, co smí a nesmí na zahraniční dovolené. „Zkoušky se budou lišit například podle toho, zda budete létat ve městě, nebo mimo ně. Test má mít asi čtyřicet otázek jednotných pro celou EU,“ vysvětluje Šárka Hulínská, šéfka oddělení pro integraci bezpilotních prostředků při Řízení letového provozu.
Legislativa upravující létání s drony v Česku se dnes stále ještě odvíjí od tuzemského zákona. V polovině letošního roku ovšem dojde k zásadní změně, pravidla se z velké části sjednotí napříč evropskými státy. I pro rekreační piloty létající s bezpilotními prostředky v Česku to znamená zásadní změny. Jaké budou ty nejdůležitější?
Zájem o létání s drony v Česku překonal historické maximum. Úřad pro civilní letectví na konci loňského roku evidoval rekordní množství pilotů, s povolením létat. Bylo jich 935. Přestože povolení každoročně vyprší desítkám pilotů, počet nově vydaných licencí vždy převažoval. Úřad začal vést evidenci v roce 2012 a od té doby vydal téměř tři tisíce licencí.
Regulace v praxi předpokládá, že každý dron dříve či později spadne. Nad Českem jich v současnosti létají desítky tisíc, říká ředitel Úřadu pro civilní letectví Josef Rada.
Desítka leteckých asociací a uskupení, v čele s Mezinárodní asociací leteckých dopravců (IATA), chce značně omezit a zpřísnit používání dronů na evropském nebi. Dálkově ovládané vrtulníky, které v současnosti zažívají obrovský prodejní úspěch, jsou totiž podle prohlášení asociací nebezpečným zařízením, obzvlášť pokud se dostanou do nesprávných rukou.