regulační poplatek za pobyt v nemocnici - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu regulační poplatek za pobyt v nemocnici, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Miloš Zeman se na návštěvě Královéhradeckého kraje vysmál médiím, která vyhodnotila jeho podporu regulačním poplatkům za hospitalizaci jako velkou novinku. Částečně má pravdu – o tématu hovořil už dřív. Tentokrát jsou ale pozoruhodné dvě věci – způsob argumentace a politický kontext.
V roce 2014, kdy nemocnice přestaly za pobyt vybírat regulační poplatky, bylo nejvíce případů hospitalizace od roku 2005. Nemocnice zaznamenaly celkem 2 286 535 případů, což je o 42,4 tisíce víc než v roce 2013. Tedy o dvě procenta. V roce 2015 ale zase počet případů v nemocnicích klesl.
Nový náměstek ministra zdravotnictví Kamal Farhan (ANO) volá po hledání zdrojů uvnitř systému. Nákupy nemocnic by podle něj mohly být efektivnější. Nesouhlasí také s tím, že se přestaly vybírat všechny regulační poplatky.
Zdravotnická zařízení už nemohou zpětně vymáhat poplatky za lůžkovou péči za období, kdy zákon stanovoval denní sazbu sto korun. Postavil se proti tomu Ústavní soud (ÚS), který stokorunový poplatek za hospitalizaci v roce 2013 zrušil. Dodnes ale pokračovalo mnoho sporů mezi nemocnicemi a pacienty. Řešily je soudy po celém Česku, některé mohly vyústit v exekuce. Tam, kde nemocnice své nároky dosud nevymohly, už neuspějí, vyplývá z nálezu Ústavního soudu.
Se zdravotním systémem v Česku je spokojena více než polovina Čechů. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Jedná se o nejlepší výsledek za posledních 14 let, kdy centrum názory lidí na zdravotnictví zjišťuje. Navíc poprvé přesáhl podíl spokojených 50 procent.
Dlužné regulační poplatky za nezletilé pacienty musí nemocnice vymáhat od jejich zákonných zástupců, nikoliv přímo od dětí. Ústavní soud (ÚS) vyjasnil dnešním nálezem znění zákona o veřejném zdravotním pojištění. V nemocnicích se v současnosti už za hospitalizaci neplatí, stále však dobíhá řada sporů o dlužné poplatky z doby před jejich zrušením. Nemocnice je vymáhají prostřednictvím žalob i exekucí.
Starší dluhy za neuhrazený pobyt v nemocnici v sazbě 60 korun za den lze vymáhat exekučně i poté, co Ústavní soud (ÚS) v roce 2013 regulační poplatek zrušil. Dnes ústavní soudci vyhověli stížnosti Psychiatrické nemocnice v Bohnicích a vyslovili se k časovým účinkům svého staršího nálezu. Momentálně se v nemocnicích už neplatí, vláda regulační poplatek za pobyt po jeho zrušení neobnovila.
Od příštího roku budou zrušeny třicetikorunové poplatky u lékařů a za recept v lékárnách. Rozhodli o tom poslanci. Do budoucna tak zůstanou jen devadesátikorunové platby za pohotovost. Opoziční KSČM neprosadila návrh, aby rovněž skončily. Vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nyní míří k posouzení do Senátu.
Stálý přístup k osobnímu účtu pojištěnce, reklamace, nonstop asistence, benefitový systém, administrativní úkony … podobné úkony v rámci bank a pojišťoven jsme si zvykli řešit online, bez návštěvy pobočky a vyplňování formulářů. Zdravotní pojišťovny takový komfort nenabízejí. Tedy nenabízely.
Lednová inflace ukazuje, že rozhodnutí ČNB intervenovat bylo správné. Tvrdí to alespoň guvernér banky Miroslav Singer. Růst cen se v lednu propadl na 0,2 procenta z prosincových 1,4 procenta. Podle analytiků dosáhla inflace svého dna a nyní by měla pomalu růst. Vliv devizových intervencí je však nezřetelný, i když prý zásahy ČNB zabránily deflaci.