reklamace stejné vady - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu reklamace stejné vady, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dostali jste dárek, u kterého se projevila nějaká vada? Kdo jej může reklamovat, vy nebo darující? Na reklamaci je sice čas dva roky, jestliže je ale s výrobkem problém, je lepší ho řešit hned. Jinak by prodejce vašemu požadavku nemusel vyhovět.
Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Někdy je totiž kvalita zboží nevalná a je nutné ho reklamovat. Jak ale postupovat, abyste se domohli svého práva?
Nedodržené sliby cestovní kanceláře nemusí vždy znamenat pokaženou dovolenou. Problém jde často napravit přímo na místě.
Reklamace spotřebního zboží může být peklo. Co dělat, jak postupovat a na koho se obrátit?
Patnáctý březen je Mezinárodním dnem spotřebitelských práv. Připomeňme si, na co by měli lidé pamatovat nejen při nakupování, ale také třeba v restauraci nebo na dovolené, aby se o svá práva zbytečně nepřipravili. Rozhoduje rychlost, pečlivost a důslednost s jakou svůj nárok uplatní a zároveň opatrnost při vybírání toho, s kým obchod uzavřou.
Téměř každý už někdy řešil reklamaci zboží. Konkrétně 95 procent z nás. V největší míře reklamujeme elektroniku (33 procent), obuv (30 procent) a mobilní telefony (14 procent). Více než polovině reklamujících byla reklamace zamítnuta. A přes 40 procent těchto zamítnutých zákazníků si myslí, že nemá cenu se dále dožadovat vyreklamování zboží.
Nějaké zboží nebo službu za poslední rok reklamovalo 55 procent Čechů. Před dvěma lety to bylo 47 procent. Lidé ale stále přesně nevědí, s jakými doklady mohou reklamaci uplatnit. Například bankovní výpis se záznamem o platbě kartou by při reklamaci využil pouze každý druhý, vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank. Povědomí o spotřebitelských právech je tak mezi lidmi zhruba stejné jako při dotazování před dvěma lety.
Nakupujeme téměř denně, přesto si často nejsme jisti svými právy a povinnostmi. Jaké jsou nejčastější omyly rozšířené mezi českými spotřebiteli?
Každý podnikatel má vždy radost z nově uzavřeného obchodu a v tu chvíli jej ani nenapadne pomyslet na to, že zákazník se možná dříve či později vrátí s tím, že prodaný výrobek je vadný a on tak bude muset řešit jeho reklamaci, respektive právo kupujícího z vadného plnění.
Připomeňme si, na co by měli lidé pamatovat nejen při nakupování, ale také třeba v restauraci nebo na dovolené, aby se o svá práva zbytečně nepřipravili. Rozhoduje rychlost, pečlivost a důslednost s jakou svůj nárok uplatní a zároveň opatrnost při vybírání toho, s kým obchod uzavřou.