reklamační lhůta - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu reklamační lhůta, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dne 6. ledna nabyla účinnosti novela občanského zákoníku, která mimo jiné upřesňuje reklamace a ruší zákonnou záruku. Co vše změnilo a jaká mají spotřebitelé práva? O tom jsme si povídali s právničkou a expertkou na spotřebitelské právo Svatavou Veverkovou z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN.
Standardní záruční doba je v Česku dva roky. Reklamace spotřebního zboží ale může být „peklo“ a ani s reklamací zájezdů to není jiné. Co dělat, jak postupovat a na koho se obrátit?
Často diskutovaným tématem koupě ojetého auta je záruka. Auto je v tomto směru zboží jako každé jiné a vztahuje se na něj záruka. Při koupi si důkladně prostudujte smlouvu, abyste věděli, na co se vztahuje a také se můžete podívat na kolik vás vyjde povinné ručení.
Nejčastěji se spotřebitelé na odborníky obracejí s problémy při reklamaci zboží a služeb. Dle dTestu dost často není spotřebitelům vydán reklamační protokol, není dodržena třicetidenní lhůta k vyřízení reklamace nebo neuznání odstoupení od smlouvy ze strany obchodníka.
Právě v této době přicházejí do schránek domácností vyúčtování elektřiny a plynu. I solidní dodavatelé se přitom občas spletou. Lidé by si proto měli fakturu zkontrolovat a případné nesrovnalosti reklamovat.
Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Někdy je totiž kvalita zboží nevalná a je nutné ho reklamovat. Jak ale postupovat, abyste se domohli svého práva?
Pokud dáváme dárek, určitě čekáme, že obdarovaný z něj bude mít radost. Ne vždy se tak ale stane. Nemusí sedět velikost, již stejnou věc má, nebo se jednoduše netrefíme do vkusu. Co tedy s nechtěným dárkem?
Pomocnou ruku může podat Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který vám může přiznat odklad placení, než se reklamace vyřídí.
Zrušená členství či nedodané zboží zaplacené kartou a obchodník, který dělá mrtvého brouka. To jsou typické případy, kdy se lidé obrací na banky a chtějí své peníze zpět.
Patnáctý březen je Mezinárodním dnem spotřebitelských práv. Připomeňme si, na co by měli lidé pamatovat nejen při nakupování, ale také třeba v restauraci nebo na dovolené, aby se o svá práva zbytečně nepřipravili. Rozhoduje rychlost, pečlivost a důslednost s jakou svůj nárok uplatní a zároveň opatrnost při vybírání toho, s kým obchod uzavřou.