rodičovská a mateřská rozdíl - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu rodičovská a mateřská rozdíl, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vítězem boje s vysokou inflací jsou důchodci s opakovaně valorizovanými penzemi, rodiny s malými dětmi se ocitly mezi poraženými. To je hlavní argument většiny vládních stran, které chtějí zvýšit rodičovský příspěvek o 50 až 60 tisíc korun ze stávajících 300 tisíc. Tuto částku vyplácenou až do čtyř let věku jednoho dítěte stát už tři roky nezvýšil.
Zatímco nárok na mateřskou má pouze rodič splňující účast na pojištění, tak rodičovský příspěvek náleží vždy. Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejně vysoká, nerozhoduje příjmová ani majetková situace. Podívejme se mimo jiné i na praktických příkladech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
Máte pravidelnou vedlejší činnost v rozsahu do 20 hodin týdně a měli byste ji rádi i dobře zasmluvněnou? Pak vás jistě budou zajímat podrobnosti k dohodě o pracovní činnosti. Často ji využívají třeba studenti, důchodci nebo maminky na rodičovské. Čím se liší od dohody o provedení práce? Jak se počítá a co by měla obsahovat smlouva?
Letošní rok se chýlí ke konci. Jak budou vypadat různé sociální dávky v roce 2023? Kolik bude činit mateřská, nemocenská, ošetřovné, starobní důchod či rodičovský příspěvek? Spočítejte si čistou mzdu a porovnejte ji s tím, kolik vydělávají ostatní. Vyzkoušejte i naše hypoteční kalkulačky.
I vzhledem k rostoucím cenám za energie se rozhodl stát navýšit i normativní náklady pro rok 2023, které tak zvýší i možnost domácností dosáhnout na příspěvek na bydlení. V letošním roce chce stát podle svých plánů vyplatit měsíčně na příspěvcích na bydlení okolo 1,1, miliardy korun. Kromě navýšení se sjednotila také pravidla pro získání příspěvku na bydlení pro lidi v Praze a ve zbytku České republiky. Jak? Kdo může o příspěvky na bydlení žádat a jak se vypočítají?
Jednotlivé evropské státy mají odlišný systém mateřských i rodičovských dovolených. Zatímco například oproti Česku některé státy hradí matkám sto procent platu, český systém zase umožňuje matkám zůstat doma s dítětem výrazně delší dobu. Které ženy mají nárok na mateřskou a jak jsou na tom Češi v evropském srovnání?
Zdražování nutí Čechy hledat další přivýdělek – zaměstnanci si k plným úvazkům shánějí brigády, živnostníci se snaží navýšit počet zakázek a rodiče se předčasně vracejí z rodičovské dovolené do práce. Více než čtvrtina českých domácností si bude muset najít další zdroj příjmu, aby si udržela předinflační životní úroveň, shrnuje studie poradenské společnosti KPMG. Vyšší poptávku po brigádách hlásí i pracovní portály a personální agentury.
Onemocněl vám nečekaně člen rodiny? Pokud s vámi sdílí domácnost, můžete využít možnosti ošetřovného. Kolik peněz za ošetřování člena rodiny dostanete? Pomůže vám naše kalkulačka OČR.
Holky z Marketingu, Architektky, Holky v kryptu, HRdinky. V průběhu posledních několika let vzniklo v Česku několik desítek profesních skupin, které se věnují zkušenosti žen v rámci jednotlivých pracovních oborů. Mezi hlavní diskutované otázky těchto spolků patří slaďování péče o děti a práce, platová nerovnost a předsudky, kterým musejí ženy čelit v rámci svých profesních odvětví. Zatímco většina skupin i nadále existuje v podobě diskuzních nebo poradenských fór na sociálních sítích, některé se proměnily ...
V těhotenství je žena zákonem chráněna, a to mimo jiné před ukončením pracovního poměru. V těhotenství a následně na mateřské a v průběhu rodičovské dovolené je totiž v tzv. ochranné době. I s těhotnou ženou je však možné v určitých případech pracovní poměr ukončit.