rohingové - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu rohingové, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jsou to dva roky, co svět s hrůzou sledoval masakry myanmarské armády namířené proti Rohingům, kvůli kterým statisíce příslušníků této muslimské menšiny uprchly do sousedního Bangladéše. Díky mezinárodní pomoci se materiální potřeby poskytované lidem v uprchlických táborech postupně lepší, situace je ale stále velmi špatná. Uprchlíkům navíc často chybí psychologická pomoc. „Je tu přes milion lidí, kteří nemohou nic moc dělat – pracovat, ani chodit do školy – a to se podepisuje na jejich psychickém ...
Dva reportéři agentury Reuters byli v Barmě odsouzeni k sedmi letům vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů. Oba muži trvají na své nevině a tvrdí, že jim dokumenty podstrčila policie. Proti rozsudku se již vyslovili velvyslanci Spojených států a Británie i šéfredaktor Reuters, podle kterých jde o krok zpět pro demokracii v Barmě. Evropská unie vyzvala k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění novinářů.
Společnost Facebook oznámila, že se rozhodla zrušit účty představitelů barmské armády na sociálních sítích facebook a instagram. Chce jim tak zabránit v šíření nenávisti a dezinformací, napsala společnost na svém blogu. O svůj účet přijde mimo jiné náčelník generálního štábu barmské armády Min Aun Hlain.
V Myanmaru neboli Barmě probíhá občanská válka více než 50 let. Stát, který tvoří na 135 různých etnik, je sužován nekončícími etnickými a náboženskými konflikty. Boje zuří mezi vládními i nevládními guerillami a řešení konfliktu je v nedohledu. 25. srpna tomu bude již rok, kdy došlo v Myanmaru k dramatickým událostem, kdy po útoku na policejní stanice v Rakhinském státě tvrdě zasahovala armáda proti příslušníkům etnické menšiny Rohingů. Tyto rozsáhlé nepokoje vyústily v humanitární krizi, při které ...
Etnické čistky barmské muslimské menšiny Rohingů pokračují. Informaci přinesl vysoce postavený představitel OSN. Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700 tisíc Rohingů.
V Barmě podle řady institucí dále trvá vysoké riziko pro návrat uprchlé menšiny.
Čína, která je nejbližším spojencem Barmy a největším investorem v této zemi, předložila třífázový plán řešení barmské uprchlické krize. Z barmského Arakanského státu uteklo do sousedního Bangladéše od konce srpna 620 tisíc příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů. V Barmě jednají ministři zahraničí a další představitelé asijských a evropských zemí.
Bangladéš jedná s Barmou o návratu rohingských uprchlíků. V přípravě je dvoustranná dohoda a vzniknout má i společná pracovní skupina, která bude mít repatriaci na starosti. Oznámilo to dnes bangladéšské ministerstvo zahraničních věcí. V Bangladéši se od konce srpna nachází více než 600 tisíc muslimských Rohingů, kteří sem utekli před násilím ve své převážně buddhistické vlasti. Jejich utrpení vyvolalo mezinárodní ohlas.
Tuzemský vývoz do Myanmaru alias Barmy roste na rozdíl od importu jen zvolna. Navíc teď krize kolem menšiny Rohingů nedělá zemi dobrou reklamu.
Vůdčí osobnost téměř šedesátimilionové Barmy Su Ťij, z níž nyní prchají před násilnostmi statisíce Rohingů, v krizi balancuje na tenkém ostří. Držitelka Nobelovy ceny za mír z roku 1991 ale prý nemůže jít do otevřeného sporu s armádou. „Vojáci by mohli říci: V zemi je chaos, musíme převzít vládu a udělat pořádek. Bohužel jim to umožňuje ústava,“ říká ředitelka Barmského centra Praha Sabe Soe.