ropa brent - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ropa brent, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ropa zdražila po víkendovém oznámení, že Saúdská Arábie od července sníží těžbu o další milion barelů denně. Je však otázkou, jestli bude nárůst trvalý a dostatečně silný na to, aby se těžební velmoci konečně podařilo dostat surovinu na žádoucí úroveň. Rijád o to usiluje řadu měsíců a netají se tím, že bude trh dál udržovat v napětí.
V podstatě nemine den, aniž by se neobjevila zpráva či komentář o protiruských sankcích a jejich (ne)fungování. Značnou část těchto příspěvků tvoří svědectví a postřehy ohledně toho, jak se Rusku daří sankce obcházet. Analýza vyšla na Info.cz.
... stojí surovina typu Brent i WTI méně... další snižování těžby ropy, její ceny vyskočily...
Akcie těžařů ropy se teď obchodují výrazně levněji než loni na podzim. Slevy na ropných titulech souvisejí s poklesem cen černého zlata a mohou být příležitostí, jak nakoupit doslova za „buffettovské“ ceny, a dokonce i levněji. Právě Warren Buffett, respektive jeho investiční konglomerát Berkshire Hathaway, je významným akcionářem ve dvou firmách z tohoto sektoru.
Rozhodnutí kartelu OPEC o dalším snížení těžby potvrdilo jeho odhodlání bránit ceny ropy před dalšími poklesy. Po zhruba půlročním období, kdy se americká ropa obchodovala v rozmezí 70–90 dolary za barel, byla jeho spodní hranice v březnu prolomena v reakci na obavy z bankovní krize a následné hlubší recese.
Překvapivé víkendové snížení kvót organizace OPEC+ způsobilo na trhu pozdvižení. Cena ropy Brent rostla na počátku týdne o více než šest procent a přehoupla se opět přes úroveň 85 dolarů za barel. Jedná se o cenu, kterou jsme platili naposledy na začátku března – z tohoto pohledu vypadá poslední dění jako bouře ve sklenici vody. Nicméně poslední krok kartelu v čele se Saúdskou Arábií má politické aspekty, které není radno podceňovat.
Evropa se během března radovala, že energeticky zvládla zimu, rizika však s jarem nekončí. Studené počasí v kombinaci s francouzskými stávkami v uplynulých dnech zdražovaly plyn. Největší starosti Západu přineslo nedělní překvapivé rozhodnutí skupiny OPEC+ dobrovolně snížit těžbu ropy o dalších zhruba 1,15 milionu barelů denně. Ceny suroviny vyskočily a čeká se, jak na situaci zareaguje Washington, jehož vztahy s ropným kartelem jsou už delší dobu napjaté.
Cena ropy Brent se v pondělí ráno prudce zvýšila přibližně o pět procent na 83,83 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate zdražila po otevření trhů dokonce o osm procent na 79,81 dolaru za barel, což je největší skok během jediného dne za více než rok. Důvodem je překvapivé oznámení skupiny OPEC+, tedy států vyvážejících ropu, o dobrovolném snížení těžby.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Svět se vydal cestou k normálu. Alespoň pohledem cen komodit, které ukazují oproti loňským brutálním vrcholům obrovské slevy, a to napříč trhy. Index Bloomberg Commodity mapující ceny nejvýznamnějších z nich od počátku loňského června, kdy ceny kulminovaly, propadl bezmála o 21 procent. Trh komodit je tak nejlevnější od počátku loňského roku. Ještě podstatně více přitom oproti loňsku zlevnila celá řada klíčových surovin, které loni roztáčely globální inflaci. Počínaje poklesem cen plynu, dřeva či celé řady...