ropa v roce 2040 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ropa v roce 2040, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V reakci světa na ruskou agresi proti Ukrajině se tento týden výrazně zviditelnila „jižní“ dimenze. Potvrdilo se, že země „globálního Jihu“ sice vesměs odsuzují porušení zásad mezinárodního práva ze strany Ruska, nemíní však vyslyšet výzvy Západu, tedy zejména Spojených států a Evropské unie, aby se připojily k jejich rozsáhlým sankcím proti Moskvě. Právě tato neochota většiny „rozvojových“ zemí významně oslabuje dopad těchto sankcí, usnadňuje jejich obcházení a logicky tak pomáhá Rusku získávat prostředky...
Invaze Ruska na Ukrajinu v Evropě dramaticky ovlivnila dostupnost plynu a jeho cenu. Proto se řada států Evropské unie začíná navracet k jaderné energetice. Francie se vrátila k budování energetického mixu postaveného na jaderných a obnovitelných zdrojích. Nové bloky chtějí stavět Polsko, Nizozemsko, Švédsko, Česko a i další státy.
Diskuze českého státu s polskou skupinou Orlen Unipetrol na téma zvýšení výroby paliv zatím nevedly ke konkrétnímu výsledku. Z byznysového hlediska by tato dvacetimiliardová investice nedávala smysl, soudí šéf Unipetrolu Tomasz Wiatrak. Navíc se zdá, že středoevropský trh je stabilizovaný i z hlediska bezpečnosti. „Po rozšíření ropovodu TAL by měla být situace z hlediska bezpečnosti ještě optimističtější. Kdybych o této investici musel rozhodovat já sám, tak bych teď rozšíření výroby neinicioval,“ říká ...
Někdejší člen portugalské vlády odpovědný za vztahy s Evropou Bruno Maçães nehýří optimismem. Jak popisuje ve svých knihách i v rozhovoru pro deník E15, Evropa stojí na prahu velkých změn, jejichž důsledkem bude konec jejích nejlepších časů. Coby konzultantovi mu ve vizích budoucnosti naslouchají velké společnosti a koneckonců i čeští bohatí muži, jako třeba miliardář a generální ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc. „Vidím takovou budoucnost Evropy, která by se snad nejlépe dala přirovnat k Latinské Americe,“ ...
Válka na Ukrajině vyvolala na mezinárodních trzích mnoho nejistoty zejména v oblasti energetiky. Důvodem je dlouholetá závislost řady evropských zemí včetně Česka na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruské federace. Současná krize však může být podle expertů zároveň jedinečnou šancí, jak se zbavit ruských fosilních paliv rychleji a přejít na obnovitelné zdroje energie.
Minulý týden v pátek se belgická vláda po letech sterilních ideologických a někdy až surrealistických debat rozhodla prodloužit provoz dvou nejmladších z celkem sedmi jaderných bloků o 10 let. Mění se tak zákon o ukončení provozu jaderných elektráren z roku 2003, přijatý za docela jiných podmínek, ale již tehdy ideologicky motivovaný. Oficiálním odůvodněním je současná krize, ohledy na energetickou bezpečnost a úsilí snížit závislost na dovozu ruského plynu. Je to jeden příklad za všechny – před dilematem ...
Snížit emise skleníkových plynů během osmi let o více než polovinu oproti hodnotám z roku 1990 a v roce 2030 zakázat prodej nových aut se spalovacím motorem. Tak znějí ambiciózní plány Evropské komise v podobě Green Dealu, které ale v některých členských státech budí pochyby o realizovatelnosti. Konkrétně Česko může v zelených plánech vypadat jako černá skvrna, neboť platí za největšího producenta oxidu uhličitého na hlavu ve střední Evropě. Podrobnosti najdete v interaktivní infografice deníku E15.
Evropská komise připravuje sérii legislativních opatření, která mají příští zimu zabránit opakování kritického nedostatku energetických komodit, informuje agentura Bloomberg. Konečnou podobu dokumentu Brusel zveřejní v březnu. Evropská unie bude po členech například požadovat, aby měli každý rok ke 30. září naskladněné předem určené minimální množství zemního plynu.
Fosilní zdroje jsou pod stále větším tlakem nejen ekologických organizací, ale také světového společenství, států a politiků. Jak se s trendem, který byl nedávno zřetelně demonstrován i na konferenci COP26 v Glasgow, vyrovnává společnost ExxonMobil, jeden z největších veřejně obchodovaných poskytovatelů energií na světě, ale také významný výrobce chemikálií, v rozhovoru popsal Hesham Elamroussy, Lead Country Manager ExxonMobil ČR.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.