ropa zdražuje - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ropa zdražuje, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Euro 7 udělá z EU skanzen. Zvažujeme továrnu v USA, říká nový šéf Brana Juříček mladší. Trh dodavatelů energií se konsoliduje. Své zákazníky prodal další menší hráč. Komárkova MND v tichosti buduje divizi nové energetiky. V Česku má první elektrárny. Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…
Evropa se během března radovala, že energeticky zvládla zimu, rizika však s jarem nekončí. Studené počasí v kombinaci s francouzskými stávkami v uplynulých dnech zdražovaly plyn. Největší starosti Západu přineslo nedělní překvapivé rozhodnutí skupiny OPEC+ dobrovolně snížit těžbu ropy o dalších zhruba 1,15 milionu barelů denně. Ceny suroviny vyskočily a čeká se, jak na situaci zareaguje Washington, jehož vztahy s ropným kartelem jsou už delší dobu napjaté.
Geopolitické pohromy se zřídkakdy dostaví jako blesk z čistého nebe. Většinou vycházejí z dlouhodobých nerovnováh a pod povrchem doutnajících sporů. Přestože zahájení ruské invaze na Ukrajinu mnohé zaskočilo, šlo o výsledek permanentní nestability v regionu. Jelikož jde o nejrozsáhlejší vojenskou operaci na evropském kontinentě od druhé světové války, vyrojily se oprávněné obavy z potenciální devastace globálního finančního systému. S ročním odstupem nicméně nezbývá než konstatovat, že se univerzální ...
Česká měna je rekordně pevná, ale čím výše vylezeš na strom, tím více si natlučeš, když spadneš. Jako by se česká koruna chtěla vysmát investiční bance Nomura, která před pár týdny věštila koruně hlubokou měnovou krizi.
Dobré ráno! Je 343. den roku, svátek má Vratislav, před 32 lety se Lech Wałęsa stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Polska. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
S průměrnou cenou 2,7 koruny/kWh se stává propan (LPG) ekonomicky zajímavou alternativou zemnímu plynu, která navíc není závislá na Rusku. S ohledem na energetickou krizi letos výrazně roste poptávka po tomto zdroji, a to jak u domácností, tak u firem. Zajistit si do nadcházející zimy tento relativně bezpečný a cenově stabilní zdroj energie už ale mohou stihnout jen domácnosti nebo menší firmy.
Na akciových trzích zpomalil příliv nových peněz a řada firem se potýká s vysokými náklady. Přesto jsou společnosti, které od začátku roku posílily třeba i o třetinu, upozorňuje Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi Czech Republic. Pro českou ekonomiku bude podle něj klíčové, co se stane s cenami energií. Protože to zásadně ovlivní domácí poptávku.
Nastupující konzervativní premiérka Spojeného království Liz Trussová, která v úterý přebírá úřad po Borisi Johnsonovi, má v plánu zastropovat ceny energií pro britské domácnosti. Těm se měly od října zdražit účty za elektřinu a plyn v průměru o osmdesát procent na 3548 liber, tedy asi 101 tisíc korun ročně. Vláda Trussové hodlá ceny pro koncové zákazníky udržet na současné úrovni a dodavatelům energií bude ušlé tržby kompenzovat.
Ceny elektřiny a plynu vystřelily vzhůru a lámou rekordy. Už si nemůžeme hrát na to, že je bezvýhradně určuje volný trh. Hrozí katastrofa, a to v důsledku patnácti let špatného rozhodování Evropské unie, k čemuž se aktuálně přidává Putinovo vydírání. Pokud Praha potažmo Brusel nezasáhnou, hrozí něco daleko horšího, než nošení svetrů: totální kolaps ekonomiky a pád lidí do stovky let nepoznané bídy.