ropa zdražuje - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ropa zdražuje, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
S průměrnou cenou 2,7 koruny/kWh se stává propan (LPG) ekonomicky zajímavou alternativou zemnímu plynu, která navíc není závislá na Rusku. S ohledem na energetickou krizi letos výrazně roste poptávka po tomto zdroji, a to jak u domácností, tak u firem. Zajistit si do nadcházející zimy tento relativně bezpečný a cenově stabilní zdroj energie už ale mohou stihnout jen domácnosti nebo menší firmy.
Na akciových trzích zpomalil příliv nových peněz a řada firem se potýká s vysokými náklady. Přesto jsou společnosti, které od začátku roku posílily třeba i o třetinu, upozorňuje Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi Czech Republic. Pro českou ekonomiku bude podle něj klíčové, co se stane s cenami energií. Protože to zásadně ovlivní domácí poptávku.
Nastupující konzervativní premiérka Spojeného království Liz Trussová, která v úterý přebírá úřad po Borisi Johnsonovi, má v plánu zastropovat ceny energií pro britské domácnosti. Těm se měly od října zdražit účty za elektřinu a plyn v průměru o osmdesát procent na 3548 liber, tedy asi 101 tisíc korun ročně. Vláda Trussové hodlá ceny pro koncové zákazníky udržet na současné úrovni a dodavatelům energií bude ušlé tržby kompenzovat.
Ceny elektřiny a plynu vystřelily vzhůru a lámou rekordy. Už si nemůžeme hrát na to, že je bezvýhradně určuje volný trh. Hrozí katastrofa, a to v důsledku patnácti let špatného rozhodování Evropské unie, k čemuž se aktuálně přidává Putinovo vydírání. Pokud Praha potažmo Brusel nezasáhnou, hrozí něco daleko horšího, než nošení svetrů: totální kolaps ekonomiky a pád lidí do stovky let nepoznané bídy.
Nahrazení lidí roboty mělo zefektivnit práci. Řada podniků ale na jejich napájení drahou elektřinou prodělává. Investice do robotizace z minulých let se v některých případech firmám nemusejí nikdy vrátit. „Průmysl by doplatil na to, že se spolehl na nízké ceny energií,“ konstatuje přední český vědec a odborník na roboty a umělou inteligenci Vladimír Mařík, zakladatel a vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.
Posilování dolaru na světových trzích není dobrou zprávou pro českou ekonomiku, protože dále zdražuje suroviny a nutí centrální banku bránit oslabování koruny. Shodli se na tom analytici. Jednotná evropská měna euro dnes poprvé od konce roku 2002 sestoupila na paritu vůči americkému dolaru, jedno euro se tak po krátkou dobu prodávalo za jeden dolar. Kolem poledne jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,2 procenta na 1,0017 dolaru, když předtím sestoupila až na 1,0000 dolaru. Jednotná evropská měna je pod ...
Ropa dnes na světových trzích výrazně zlevňuje. K poklesu její ceny přispívá silný dolar, obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky a také protipandemická opatření v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy. Severomořský Brent se tak znovu propadl pod 100 dolarů za barel.
Ceny ropy dál klesají kvůli obavám z recese, jež by utlumila poptávku. Severomořský Brent klesl pod 100 dolarů. Obavy z hospodářského poklesu v náladě trhu převážily nad znepokojením ohledně omezených dodávek. Kolem 17:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles přibližně o 3,8 procenta na 98,84 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI pak odepisovala 4,1 procenta zhruba na 95,44 dolaru za barel.
Nejsilnějším tématem světového kongresu letových dispečerů, který se konal minulý týden v Madridu, bylo „zelenání“ letecké dopravy. Ta má být do roku 2050 bezemisní, k čemuž ji má dovést především využívání takzvaného udržitelného paliva. Jeho cena je však proti běžným nynějším palivům více než dvojnásobná. I proto letenky značně podraží, shodli se Eamonn Brennan, šéf organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol, a Henrik Hololei, generální ředitel Evropské komise pro dopravu a mobilitu.