ropné pole - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ropné pole, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ruský útok na Ukrajinu může přijít každým dnem, hlásaly v pátek titulky s odkazem na Bílý dům. Diplomatická jednání sice nadále pokračují, geopolitická nejistota se však projevila i na akciovém trhu a může na něj podle zkušeností z historie přinejmenším krátkodobě doléhat i nadále.
Čínská vláda po ovládnutí Afghánistánu Tálibánem přispěchala s ujištěním, že bude usilovat o přátelské vztahy s hnutím. Pekingu jde o hodně, sousední země by se nyní mohla snadno stát útočištěm radikálů, kteří by chtěli destabilizovat ujgurský region Sin-ťiang. Asijská velmoc by navíc v Afghánistánu ráda těžila nerostné suroviny a stavěla uhelné elektrárny. A sousední Pákistán je pro ni klíčový kvůli plánovanému koridoru k Indickému oceánu v rámci projektu nové Hedvábné stezky.
Těžařská společnost BHP Group se dohodla na prodeji své divize ropy a plynu australské společnosti Woodside Petroleum. Spojením vznikne firma, jejíž hodnota bude 38,5 miliardy australských dolarů (607,1 miliardy korun) a zařadí se mezi deset největších nezávislých ropných a plynárenských firem na světě, oznámily dnes společnosti.
Rozmohl se nám tu takový nešvar. Totiž „investice“ neinformovaných lidí do věcí, o které nemá smysl opírat ani staré kolo. Ne, tentokrát nejde o kryptoměny, nýbrž o akcie vesměs upadajících byznysů, jejichž nákupy jsou odstartovány tou či onou banální teorií davu. Investování pak více než kdy dříve připomíná postup vpřed skrze minové pole na hranici Konžské demokratické republiky. Burziánům nezbývá než otrhávat kopretiny a omílat stále dokola: je to meme, není to meme…, až do skonání věků. Tahle akcie, ...
Ostravská huť na jihu moravskoslezské metropole vznikla v roce 1951 a brzy tak oslaví sedmdesátku. Majitelé zároveň zahájí strategickou transformaci a během následujících deseti let investuje nynější vlastník Liberty Ostrava 20 miliard korun do nové ocelárenské technologie a do modernizace válcoven. Chce tím omezit závislost na dovážených surovinách, rozšíří výrobní portfolio a zahájí cestu směrem k uhlíkové neutralitě.
Rok 2020 definitivně změní definici ropného šoku. Svět už netrápí nedostatek černého zlata, ale jeho hrozící přebytek. Potíže zemí, které jsou na těžbě ropy závislé, mohou vést k novým geopolitickým otřesům. Těžaři si lámou hlavu, jak pustit na trh více suroviny, a přitom nedopustit, aby se opakovala cenová pohroma z letošního jara. Tehdy se ukázalo, že ropa může mít krátkodobě i zápornou hodnotu.
Těžařský gigant ExxonMobil byl tento týden po 92 letech vyřazen z akciového indexu Dow Jones, jenž zahrnuje třicet největších amerických firem. V žebříčku tak zůstává jediná ropná společnost, Chevron, a ani té se nedaří. V letošním druhém čtvrtletí se její zisk propadl o 65 procent na 13,49 miliardy dolarů. Velké těžařské korporace podle agentury Bloomberg zažívají období úpadku. S tím ale čeští experti oslovení deníkem E15 nesouhlasí.
Mohla by to být taková vzpomínka na budoucnost: za velké hospodářské krize v roce 1931 klesla hodnota barelu ropy až na deset centů. V dnešních cenách zhruba 1,5 dolaru. Když se podobnému scénáři snažili světoví producenti černého zlata v minulých dnech zabránit, obrátili celou dosavadní geopolitiku spojenou s touto strategickou surovinou vzhůru nohama.
V ostravské rourovně, která patří koncernu Liberty, dokončili výrobu jedenácti kilometrů ocelových bezešvých trubek v hodnotě desítek milonů korun pro ropné pole West Qurna na jihu Iráku. To patří k největším ropným nalezištím na světě. Ani tato z práva z miniseriálu E15.cz, která by v koronavirovém dění měla tendenci zapadnout, by vám neměla uniknout.
Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.