ropovod družba trasa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ropovod družba trasa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné i do České republiky. Podle agentury Interfax to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta podle něj přestal ropu posílat dál kvůli neuhrazení tranzitních poplatků. Příčinou jsou podle ruské strany západní sankce. Rafinerie Slovnaft zastavení potvrdila. K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní, ...
Plán Evropské komise na ukončení odběru ruské ropy je pro Českou republiku zvládnutelný. Nutná však bude celoevropská koordinace, a politiky tak patrně čeká nelehké vyjednávání zejména o kapacitě Transalpského ropovodu (TAL). Toto potrubí je totiž klíčové pro ropovod IKL, jímž by mohla proudit náhrada za ruskou surovinu do rafinerie v Litvínově. Česko tak bude usilovat o odklad, dokud se nepodaří kapacity zvýšit.
Nikde na světě není jaderná výstavba jen komerční záležitostí. Je logické, že si stát vybere, s kým chce spolupracovat a s kým ne. „I do našeho poklidného českého zákoutí se vrátila globální politika,“ říká v souvislosti s plánovanou dostavbou Temelína a Dukovan zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. A jakožto někdejší studentský vůdce z listopadu 1989 hodnotí i to, nakolik jsme se dokázali vyrovnat s minulostí.
Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ropa kvůli jejímu znečištění organickým chloridem. V pátek to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Litvínovská rafinerie, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, má podle Švagra zásoby komodity přibližně na sedm dnů. Situaci označil za vážnou a komplikovanou. Zda budou zásoby Unipetrolu stačit, než se do Česka dostane neznečištěná ruská ropa, není jasné. Firma uvedla, že je zajištěno nepřetržité zpracování ropy v českých ...
Zásobování a zpracování ropy v Česku se za dvacet let od stavby ropovodu IKL výrazně změnilo. Ropovod TAL, na který je IKL napojený, už nemá takovou volnou kapacitu, jakou míval. Struktura logistiky není připravená na přerušení dodávek ropovodem Družba, říká Stanislav Bruna, šéf MERO ČR, která provozuje ropovody a sklady ropy.
Česko vymezí koridory pro dva nové plynovody. Počítá s tím aktualizace Politiky územního rozvoje ČR, kterou schválila vláda. Materiál počítá i s rozvojem přístavů na Labi napojených na logistická centra. "Aktualizace se týká nejvíce rozvojových záměrů dopravní a technické infrastruktury, které lépe odpovídají národní i evropské strategii regionálního rozvoje a dalším klíčovým dokumentům," uvedl David Hořínek z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které materiál připravilo.
Plán propojit ropovodem slovenské hlavní město s Vídní budí vášně. Ostré střety mezi ochranáři a společností, která chce projekt realizovat, neustávají, horká krev se přelila i do komunálních voleb. Velká část tamních politiků postavila na boji proti ropovodu svou kampaň. Zbytek mění názory, případně se ke věci raději nevyjadřuje.
Slovensko je podle premiéra Roberta Fica připraveno na případné přerušení dodávek ropy z Ruska, pokud Ukrajina uvede do praxe protiruské sankce a zastaví tranzit ropy přes své území. Fico to v pondělí řekl novinářům v reakci na zákon, který nedávno schválil ukrajinský parlament a který umožňuje omezit nebo přerušit přepravu energetických surovin přes Ukrajinu.
I když lidé kvůli ruskému embargu na potraviny z Evropské unie, Spojených států a dalších zemí ušetří, tuzemské firmy přijdou o stamiliony korun. A mnohem větší dopad na ně budou mít sankce Evropské unie vůči Moskvě.
Po sérii sankcí uvalených Západem na Moskvu a opačně, přišla s vlastním protiruským „blacklistem“ i ukrajinská vláda. Navrhla sankce proti 172 občanům Ruska i dalších zemí a 65 ruských firem. Opatření Kyjeva však mohou mít vážný dopad také na Česko a další státy EU, protože chystané postihy by se mohly dotknout i přepravy ruských surovin přes Ukrajinu do Evropy. Ropa by v takovém případě zdražila, což by postihlo hlavně Čechy a Slováky.