rouškovné důchodcům - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu rouškovné důchodcům, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun. Proti roku 2019 se zvedla přibližně o 10 300 korun. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let. Lidí v příjmové chudobě ubylo, a to zhruba o sto tisíc. Bylo jich kolem 900 tisíc. Míra příjmové chudoby meziročně poklesla z 9,5 na 8,6 procenta, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ).
Všichni důchodci dostanou v prosinci jednorázově 5000 korun. Vládní návrh zákona, který výplatu příspěvku předpokládá, ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman. Rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.
Jednorázový příspěvek 5 000 korun, pro který se vžil název rouškovné, má být podle vládních politiků kompenzací inflace. Zároveň má podle nich okamžitě zvýšit životní úroveň důchodců. Poslanecká sněmovna příspěvek podpořila hned v úvodním kole, následně jej schválil Senát a podepsal prezident. Co bude dál? Kdy důchodci příspěvek dostanou? Musí o příspěvek žádat?
Senioři dostanou pět roušek a respirátor, rozhodla vláda. Těžko proti tomu na první pohled něco namítat. Lidé starší šedesáti let patří mezi sociálně slabší skupiny, zásilka tak některým pomůže a nikomu neuškodí. A přežije to i státní kasa, zvlášť ve stínu nynějšího deficitního průvanu. Jenže hned druhý pohled ukazuje, jak neuvěřitelné to je.
Absolutní chyba, tak mluví ekonomka Ilona Švihlíková o krocích vlády v daňové oblasti. Vadí jí hlavně zrušení daně z nabytí nemovitosti a kritizuje taky způsob, jakým je rušená superhrubá mzda. Vláda si tím podřezává větev na straně příjmů, uvedla v pořadu Prostor X. Stát by teď podle ní měl hlavně tlačit na růst platů, třeba zvyšováním minimální mzdy nebo příspěvku v nezaměstnanosti.
Politikům jen zaplatíme kampaň, namířenou proti nám samotným, vysvětluje ekonom Dominik Stroukal. Rouškovné, mimořádný příspěvek seniorům na zvýšené náklady v souvislosti s epidemií koronaviru, podle něj není z ekonomického pohledu racionálním krokem. Další díl jeho pořadu Kdo to platí najdete v přiloženém videu.
Senioři by měli dostat v prosinci příspěvek 5000 tisíc korun, dohodla se koalice. Oznámili to Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO), který důrazně odmítl, že jde o uplácení voličů.