rozpad československa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu rozpad československa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Miliardový spor Radovana Vítka s jeho někdejšími partnery Markem Čmejlou a Jiřím Divišem pokračuje. Německý ekonomický deník Handelsblatt informoval, že kyperský soud zmrazil Vítkovi majetek za 13 miliard korun. „Předběžné opatření není účinné. Žádné účty nejsou obstavené, majetek není zamrazen. Jedná se o obvyklý recyklát lží a nesmyslů, které už Čmejla s Divišem neúspěšně použili v Americe i v České republice,“ reagoval mluvčí Vítkovy skupiny CPI Property Group Jakub Velen. Realitní impérium Radovana ...
Václav Havel vstoupil do učebnic jako velká postava našich i světových dějin, méně se ale ví, že byl nadšeneckým a velmi originálním kuchařem. Svými kulinářskými výtvory rád hostil ostatní. „Byl, jak se říká, polívkový,“ vzpomíná Michael Žantovský, který s prezidentem jako jeho tiskový mluvčí a poradce trávil hodně času a který sestavil recepty pro knihu Kančí na daňčím.
Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Trojice, která v polistopadové politice za sebou zanechala hlubokou stopu. Současně to byli lidé, kteří se při svém putování politickou krajinou nejenom často stýkali, ale také potýkali, což významně ovlivnilo směřování této země. Plynutí času nad mnohými jejich rozhodnutími, postoji, spojenectvími i ostrými střety rozprostřelo závoj většího či menšího zapomnění. Vede to k poněkud zploštělému obrazu těchto barvitých postav a jejich vzájemných vztahů. Následující ...
Zásah polského pohraničí raketou zřejmě ruské výroby, při němž zahynuli dva lidé, nebyl podle všeho namířený proti Polsku. Přesto ukázal reálnou hrozbu těchto zbraní překonávajících za extrémně krátkou dobu stovky i tisíce kilometrů. Ochranou před nimi jsou systémy protivzdušné obrany, jako je například americký mobilní komplet Patriot se střelami dlouhého doletu země-vzduch. Česko však žádný podobně účinný systém především proti balistickým raketám nemá, a to už od devadesátých let minulého století.
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Stál u porážky Vladimíra Mečiara v devadesátých letech, poté reformoval slovenskou ekonomiku. Někdejší slovenský ministr financí Ivan Mikloš silně ovlivnil to, jakým směrem se Slovensko v posledních třiceti letech vydalo. V současné době radí moldavské vládě a na Ukrajině se podílí na plánování obnovy válkou poničené země. „Pokud se Ukrajina nevrátí do svých původních hranic, nejenže nebude na Ukrajině stabilita, ale ani nebude možné, aby mezinárodní společenství zrušilo sankce vůči Rusku,“ říká v ...
Jako symbolický konec společného státu Čechů a Slováků bývá považován 26. srpen 1992, tedy den, kdy se tehdejší předseda české vlády Václav Klaus a předseda slovenské vlády Vladimír Mečiar posadili na funkcionalistické židličky pod velikým platanem v jedné z nejkrásnějších zahrad v Československu. Pod brněnskou vilou Tugendhat před třiceti lety dohodli rozdělení federace, ale přesný obsah jejich několikahodinového rozhovoru zůstává dodnes tajný.
Věčný život, smrt. To jsou témata, která lidstvo vzrušují od nepaměti. Zabývají se jimi nejen filozofové, lékaři, básníci nebo spisovatelé, ale i lidé, kteří ve svém životě prostě "jen" překonali mimořádné překážky.
Kancelář prezidenta republiky sídlí na Pražském hradě, který je od vzniku Československa sídlem hlavy státu. Původní československá prezidentská kancelář vznikla v roce 1919, po rozpadu Československa na ni navázala česká prezidentská kancelář, zřízená oficiálně 24. března 1993. V čele Kanceláře prezidenta republiky stojí vedoucí, neoficiálně zvaný kancléř, kterým je od roku 2013 Vratislav Mynář.
Letní olympijské hry v Tokiu jsou už v plném proudu a čeští fanoušci bedlivě sledují, zda a popřípadě kdo by mohl letos přivézt medaile. Odpověď na tuto otázku neznáme. Víme ale, kolik medailí přivezli naši sportovci od vzniku novodobých Olympijských her, které začaly v Aténách roku 1896. Také víme, kdy dopadli nejlépe v rámci celkového medailového žebříčku, anebo naopak nejhůře. V infografice také uvidíte, kolik se LOH účastní sportovců a kolik je těch českých. Uvidíte také množství dalších pozoruhodných ...