rozpocet na obranu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu rozpocet na obranu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Polsko má před sebou napínavé volby, ve kterých se strana Právo a spravedlnost (PiS) pokusí udržet u moci. Ve snaze zajistit si hlasy slibuje další štědré sociální programy a je v podezření, že před hlasováním udržuje nízké ceny pohonných hmot. Pozadu nezůstává ani opoziční Občanská platforma (PO), která láká voliče na zvýšení platů úředníků a učitelů. Drahé sliby dávají politici v době, kdy státní rozpočet zatěžují také obří výdaje na zbrojení či energetickou transformaci.
Výrazně větší zapojení českých podniků do obnovy Ukrajiny naráží na nedostatek peněz pro krytí možných rizik spojených s vývozními projekty. Vládou a státní exportní pojišťovnou EGAP v červenci uvolněných 339 milionů korun v pilotním Fondu Ukrajina na plány firem nestačí, žádají další stamiliony. Navrhují například využití programu Covid Plus. Ministerstvo financí je však zdrženlivé. Dosavadní podporu hodlá nejprve vyhodnotit a pak případně rozhodnout o poskytnutí dalších prostředků.
Vláda dnes schválila státní rozpočet na příští rok s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,192 bilionu korun. Schodek bude 252 miliard korun, na letošek je plánováno 295 miliard korun. Příjmy i výdaje se proti návrhu ministerstva financí z konce srpna zvýšily o 19 miliard korun. Parametry rozpočtu představil na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Rozpočet dostanou k posouzení poslanci.
Národní rozpočtová rada (NRR) vydala nedávno zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí a zprávu o plnění pravidel rozpočtové odpovědnosti za rok 2022. Obě zprávy s pomocí nových dat potvrzují často zmiňovaná pozorování: že při nynějším nastavení českých veřejných financí nás čeká v dalších desetiletích prudký nárůst zadlužení a že v posledních letech byly změny v tomto nastavení směrem k dalšímu zhoršování.
V Ostravě začal již 23. ročník akce Dny NATO, který se zde pořádá každý rok. Návštěvníci si mohou na letišti Leoše Janáčka prohlédnout vojenskou techniku, kterou využívají členské státy pro bezpečnost Severoatlantické aliance. Spolu se Dny NATO probíhají také Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově. V sobotu i v neděli je pro návštěvníky připraven program.
Očekávané šetření se při přípravě rozpočtu na příští rok tak nějak vytratilo. Z plánovaného snížení deficitu je polovina a je otázka, zda to nebude mnohem horší, protože některé koaliční strany se dožadují „odvahy se více zadlužit“. A v letošním roce jim to z jakýchsi nepochopitelných důvodů i poměrně hladce prochází. O čerstvém návrhu ministerstva financí se totiž bude ještě diskutovat ve vládě a debata to bude hodně ostrá. Už na počátku prázdnin navíc premiér Petr Fiala konstatoval, že příprava rozpočtu...
Čipová továrna tchajwanského kolosu TSMC v Drážďanech za deset miliard eur bude mít podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) přínos i pro Česko. S Tchaj-wanem se totiž dokončuje tuzemské centrum návrhu čipů. Investovat bude i státní fond Taiwania Capital. „Investice v jeho rámci mohou dosáhnout desítek miliard dolarů,“ popsala Pekarová Adamová v rozhovoru pro e15.
K vyrovnanému, nebo alespoň mírně schodkovému hospodaření bude mít Česko i v příštích letech daleko. Vedle stamiliard korun na důchody zatíží státní rozpočet další dvě objemná břemena. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se výrazně prodraží obsluha státního dluhu. Zároveň stoupnou výdaje na armádu na minimum požadované NATO ve výši dvou procent HDP. Celkem to jen příští rok bude téměř 150 miliard korun.
Slíbili jsme dvě procenta na obranu a to jsme ještě nedávno neplatili ani jedno procento. Je to jen jeden z příkladů velkých oblastí vládních výdajů, kde se upínáme k nějakému magickému číslu, ať už jen kulatému, průměrnému, či domluvenému v mezinárodních dohodách.
Na konci dvoudenního summitu NATO ve Vilniusu britský premiér Rishi Sunak prohlásil, že Severoatlantická aliance udělala „značný pokrok“ v poskytování podpory Ukrajině. Členské státy v Litvě oznámily nové balíčky vojenské pomoci a dohodu o změně budoucího procesu členství v alianci. Skupina G7 také představila dlouhodobé bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. Přesto Ukrajina neobdržela pozvánku ke členství v NATO. Důležitým tématem byly i obranné rozpočty členů.