rozpočtové určení daní 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu rozpočtové určení daní 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ze tří desítek miliard korun určených velkým firmám na pomoc s vysokými cenami elektřiny a plynu je aktuálně vyčerpaná necelá jedna miliarda. To je jeden z hlavních důvodů, proč loňské hospodaření státu skončilo lépe, než vláda předpokládala. Schodek státního rozpočtu dosáhl výše 360,4 miliardy korun. To je o 14,6 miliardy méně oproti finančnímu plánu schválenému na podzim.
Příjmy státu akcelerované dosavadním výkonem ekonomiky a vysokou inflací stoupají. Inkaso daně z přidané hodnoty, hlavního zdroje finančních prostředků pro stát a samosprávy, za posledních šest let vzrostlo o sto miliard korun na půl bilionu. Plyne to z aktuálních údajů Finanční správy. Na zkrocení státního dluhu, který se má letos z necelých tří bilionů přiblížit hranici 3,3 bilionu, to však nestačí. Vláda proto musí přijít s opatřeními na konsolidaci veřejných rozpočtů.
Povinný výdaj státu zatěžující veřejné rozpočty, jehož škrtnutí by bylo jedním z prvních skutečně úsporných kroků vlády Petra Fialy. Tak hodnotí většina analytiků případné omezení nebo zrušení státní podpory stavebního spoření, o němž bude kabinet debatovat zřejmě už v září. Za minulý rok dosáhla státní podpora výše 4,2 miliardy korun.
Nový legislativní plán vlády na příští rok, který se teď projednává, by mohl odstartovat změnu v nejasném rozdělování peněz na sociální služby. Dotace teď tvoří asi třetinu příjmů sociálních služeb, ale některé kraje je rozdělují nečitelně a nerovnoměrně.
Volebním kampaním chybí podle sociologa Daniela Prokopa silné téma. Občany podle průzkumů nejvíce trápí zadlužování země, zdravotnictví a jejich příjmy. Strany to však neumějí voličům prodat. „V amerických kampaních platí slogan, že je třeba prodat lidem to, co potřebují – je třeba je ale přesvědčit o tom, že to chtějí. Oproti tomu české strany prodávají něco, co lidé nepotřebují,” říká zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop.
Nejen státu, ale i řadě samospráv letos vzroste celkové zadlužení. Na vině je koronavirová krize, která provětrává jejich pokladny. Obcím zůstalo podle ministerstva financí oproti předloňsku o šest a půl miliardy korun méně. Ještě hůře dopadly kraje – místo přebytku naopak mají pětimiliardový deficit. Přestože územní rozpočty celkově vykázaly kladné hospodaření ve výši 14 miliard, jde o výrazný propad, neboť ještě na konci roku 2019 měly na účtech téměř 32 miliard.
Rekordní růst důchodů, skokové zvýšení minimální mzdy, zvyšování platů, cestování vlakem a autobusem málem zadarmo. Premiér Andrej Babiš a jeho kabinet budují sociální stát. Koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty posunula vládní agendu výrazně doleva.
Nedávno ministryně financí Alena Schillerová potvrdila záměr nynější vlády připravovat rozpočet i na příští rok se schodkem ve výši 50 miliard korun. Mnozí z nás hořekují: v období konjunktury je přece správné vytvářet přebytky!
Ministři dopravy patřili v polistopadových vládách vždy k ohroženým druhům. Bývalý šéf české Skansky se ve funkci drží už přes tři roky. „Je normální, že po volebním období někdo skončí. Než úřad poznáte a dokážete využívat pro svou práci, trvá to až půl roku. Tenhle čas já nepotřebuji, pokračuji dál,“ říká sedmnáctý šéf rezortu dopravy Dan Ťok.
Příjmy krajů z daní by měly stoupnout zpět na úroveň před rokem 2011, shodla se vláda na jednání vlády s Asociací krajů. Zatím není jasné, zda změna nastane od roku 2016 nebo v postupných krocích již od příštího roku. Ministr financí Andrej Babiš by rovněž rád zrevidoval kompetence krajů.