rumunsko se bojí ruska - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu rumunsko se bojí ruska, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Severoatlantickou alianci čeká v úterý a ve středu ve Vilniusu jeden z nejdůležitějších a patrně také nejnáročnějších summitů. Očekávalo se, že na něm členové vojenského paktu oslaví přijetí Finska a Švédska do svých řad. Přistoupení druhé severské země ovšem stále blokují Turecko a Maďarsko. Ankara již vznesla nový požadavek - obnovení přístupových rozhovorů země do Evropské unie. NATO rovněž musí vyřešit, jak se vypořádat s přihláškou Ukrajiny.
Dobré zprávy pro Ukrajinu vzešly ze summitu zemí G7. Na něm se vedoucí industrializované ekonomiky světa dohodly na pokračující diplomatické, finanční a vojenské podpoře pro Ukrajinu, která bude nyní podle vyjádření amerických představitelů taktéž zahrnovat, jak někteří analytici správně předpokládali, budoucí dodávky západních letadel. Zatím jsme se dozvěděli pouze to, že letouny patrně nebudou pocházet ze Spojených států, přestože se bude nejspíš jednat o starší americké víceúčelové stíhací letouny 4. ...
Americká společnost Westinghouse nadále usiluje o získání stamiliardové zakázky na výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Její snahu přijela minulý týden osobně podpořit do Prahy náměstkyně amerického ministra zahraničí Ann Ganzerová, která má vedle energetiky na starosti také mezinárodní bezpečnost a nešíření zbraní hromadného ničení. V exkluzivním rozhovoru pro E15 mimo jiné představuje unikátní projekt Phoenix, v rámci kterého chtějí Američané přebudovat evropské uhelné elektrárny na malé ...
Poslední vývoj v Moldavsku a Gruzii nasvědčuje, že se Rusko v těchto zemích usilovně snaží o posílení svého vlivu. Obavy ze ztráty kontroly nad postsovětským prostorem ho mohou přimět k eskalaci napětí, jak varují odborníci. Obávají se, že Západ se stále nepoučil z ruské agrese a není připraven na souboj s Kremlem o osud dalších zemí v regionu.
Byl u zrodu AVG, v 90. letech se podílel na řízení ČEZu a Košických železáren, nyní působí v dozorčí radě banky Moneta. Z první řady sledoval, jak se české a slovenské ekonomiky otáčí směrem k tržnímu hospodářství. „Tržní hospodářství v Česku funguje, a to dokonce mnohem lépe, než v mnohých jiných zemích,“ hodnotí nyní investor Gabriel Eichler. V exkluzivním rozhovoru pro deník E15 také chválí Českou národní banku, která podle něj reagovala lépe než například americký Fed.
Poslední z debat prezidentských kandidátů proběhly na televizi Nova. V první diskuzi debatovali kandidáti s nižšími volebními preferencemi - tedy Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Tomáš Zima. V osm hodin začala hlavní debata, ve které se představují hlavní favorité Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš. Prezidentskou debatu moderovali Rey Koranteng a Bára Divišová. Prezidentské volby začínají v pátek, výsledky prvního kola se dozvíme v sobotu.
Jedna baterie amerického obranného systému Patriot se střelami dalekého dosahu, který Spojené státy darují Ukrajině, zásadně nezmění poměr sil na ukrajinském bojišti, ale bude mít značný význam. Umožní sestřelovat i ruské strategické bombardéry, popřípadě je udrží dále od ukrajinského území. Lze očekávat, že USA podobně jako u systémů HIMARS rozšíří svou pomoc o další baterie. Připojit se mají i Francie s Itálií v podobě systému SAMP/T čili Mamba, což je evropská obdoba patriotů.
Výhled na zimu s nedostatkem zemního plynu a vysokými cenami energií nutí Evropany hledat alternativní způsoby vytápění včetně toho nejstaršího. Aby mohli lidé spalovat více dřeva, uvolňují některé evropské země pravidla pro těžbu. Maďarsko se rozhodlo energetické krizi obětovat dosud chráněné lesy, Lotyšsko umožnilo na pelety kácet mladé stromy. Některé státy včetně Česka se navíc potýkají s náporem zlodějů dříví. Ekologové varují, že už tak dost zkoušené evropské lesy letos dostávají další tvrdou ránu.
Výbuch v Polsku podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Prohlásil to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí svolané kvůli incidentu, při němž na východě Polska zemřeli v úterý dva lidé. NATO podle něj nemá náznaky, že by šlo o úmyslný čin nebo že by Rusko chystalo útok na území aliance. Z exploze však podle něj nelze vinit Ukrajinu, která pouze bránila své území.
Jako déjà vu se v běžné řeči označuje situace, kdy člověka přepadne svědivý pocit, že to, co zrovna vidí či prožívá, již minimálně jednou v životě okusil. Respektive se jedná o určité nutkání věřit, že daná situace není originální, ale představuje opakování něčeho minulého. A přesně takto si musí připadat každý alespoň částečný znalec historie při pohledu na současnou energetickou krizi, v níž se zoufalá Evropa snaží hledat volné zdroje po celém světě a, je-li to nutné, i vysoce přeplácet své konkurenty z ...