ruská armáda v sýrii - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruská armáda v sýrii, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nejdůležitější volby pro Evropu v tomto roce se odehrají v zemi, která geograficky do Evropy zasahuje pouze malým výběžkem, politicky však výrazně víc než mnohé státy v jejím středu. Celý text je převzatý z INFO.CZ >>>
Soukromému impériu Jevgenije Prigožina se nyní daří. Právě probíhající agrese proti Ukrajině mu přinesla nejen legitimitu, ale i nové obchodní příležitosti. Vojenské oddíly „Putinova kuchaře“ sice krvácejí na ukrajinské frontě, výměnou ale Prigožinovy firmy získaly ruské zakázky i africké koncese.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ví, že před klíčovými volbami 14. května musí mobilizovat voličstvo, aby porazil spojenou opozici. V neděli přišel s tvrzením, že se turecké tajné službě podařilo zabít lídra teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Husajna Husajního Kurajšího. Údajně ho dopadla na severu Sýrie poblíž tureckých hranic. Je otázka, zda tato zpráva může zvrátit předvolební vývoj ve prospěch Erdogana. Průzkumy jsou poměrně vyrovnané, mírně navrch v nich má jeho úhlavní rival Kemal ...
Turecko 14. května čekají jedny z nejdůležitějších voleb v historii. Průzkumy ukazují, že moc prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana je po dvaceti letech ohrožena. Jeho kritici mimo jiné tvrdí, že jeho režim nedokázal rychle reagovat na nedávné devastující zemětřesení, dlouhodobě mu škodí snaha zasahovat do hospodářství. Opozice slibuje, že vrátí zemi k parlamentní demokracii a posílí občanské svobody. Hlavní vyzyvatel prezidenta Kemal Kiliçdaroğlu by mohl napravit vztahy s EU a umožnit vstup Švédska do NATO.
Když dvě severské země v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu požádaly o členství v NATO, čekalo se, že do aliance hladce a brzy vstoupí. Finsko se nakonec slavnostního okamžiku dočkalo necelý rok od podání přihlášky, v případě Švédska je nyní optimistickou variantou letní přijetí. Jeho přičlenění blokují Budapešť a Ankara, situace by se však mohla změnit po tureckých volbách.
Od prvního dne ruské invaze na Ukrajinu se z bojů šíří fotky a videa zničené techniky. Situaci na bojišti dokumentují nadšenci, kteří tato data z veřejných zdrojů analyzují a katalogizují a tento amatérský „OSINT“ se stal zcela nedílnou a dříve nepředstavitelně důležitou součástí válečného zpravodajství. Jak se „OSINT“ dělá a co všechno jsme se díky němu o konfliktu na Ukrajině dozvěděli, vysvětluje Jakub Janovský, přispěvatel pravděpodobně nejzásadnějšího OSINT blogu Oryx Spioenkop, který chaotické ...
V nedávné době se v českých médiích objevilo několik článků o tom, že mezi jestřáby v ruské politice propukly spory ohledně vedení války. Vytvářely představu, že se jedná div ne o ohrožení bojeschopnosti ruských sil, které se bez lidí, jako je Igor Girkin, Jevgenij Prigožin či Ramzan Kadyrov neobejdou. Ačkoli zní perspektiva, že si půjdou vzájemně po krku a nebudou škodit v jiných zemích, atraktivně, téměř jistě jde více o přání než o realitu.
Jedna baterie amerického obranného systému Patriot se střelami dalekého dosahu, který Spojené státy darují Ukrajině, zásadně nezmění poměr sil na ukrajinském bojišti, ale bude mít značný význam. Umožní sestřelovat i ruské strategické bombardéry, popřípadě je udrží dále od ukrajinského území. Lze očekávat, že USA podobně jako u systémů HIMARS rozšíří svou pomoc o další baterie. Připojit se mají i Francie s Itálií v podobě systému SAMP/T čili Mamba, což je evropská obdoba patriotů.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Osm měsíců války na Ukrajině poukázalo nejen na neutěšený stav ruských pozemních jednotek, ale vzbudilo také otázky týkající se efektivity nedávné nákladné modernizace letectva. Vzdušné síly Kremlu nezaznamenaly větší úspěch, nepodařilo se jim ovládnout ukrajinské nebe a doma vyvolaly znepokojení i pády letadel na ruská města. Odborníci míní, že západní sankce ochromily letecký průmysl. Velké pochyby panují i nad schopnostmi Černomořské flotily, kterou o víkendu podle všeho zasáhly ukrajinské drony a na ...