ruská kosmonautika - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruská kosmonautika, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Více než tři dekády v USA vyrábí satelity, sondy a jejich pohonné systémy. Jeho společnost Stellar Exploration dodává komponenty a plní zakázky od NASA, SpaceX či Blue Origin. „Náš nejlepší marketing je ten, že znám skoro všechny v oboru malých družic a sond,“ říká emigrant, inženýr a tak trochu geek Tomáš Svítek. V Česku loni založil pobočku firmy, aby díky globálnímu boomu létání do vesmíru na práci na kosmických aparátech nalákal tuzemské inženýrské talenty. Netrvalo dlouho, a přišel nový byznys: výroba...
Rusko se po roce 2024 stáhne z projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na jednání s prezidentem Vladimirem Putinem to oznámil nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov, informovala dnes agentura Interfax. Rusko chce podle něj vybudovat vlastní orbitální stanici.
Toto je nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.
Přelom dubna a května se letos v deníčcích kosmonautických astronomických nadšenců stal jedním z nejrušnějších týdnů za poslední měsíce. Vedle naprosto skvělých, ba přímo historických událostí se však do análů dostaly i horší zprávy.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Astronauti, kteří v neděli odletí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), si budou muset cestou domů nasadit pleny. V modulu společnosti SpaceX se porouchala toaleta, píše agentura AP.
Výrobce elektroniky Sony, reklamní společnost Dentsu, specialista na instantní nudle Nissin a tři desítky dalších firem chtějí, aby bylo Japonsko aktivnější v průzkumu vesmíru a kolonizaci Měsíce. Na jaře založily Radu vize lunární industrializace a ve svém aktuálním dokumentu napsaly vládě, že ostrovní císařství musí brát aktivity v kosmu vážněji, jinak ho převálcuje konkurence.
Ve věku 85 let zemřel publicista a spisovatel Karel Pacner. Proslavil se především publikacemi o kosmonautice a vesmíru. V roce 1969 byl jako novinář v USA na startu mise Apolla 11. Pro deník E15 loni komentoval úspěšný let soukromé vesmírné lodi Crew Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. „Musk je inspirátor, díky němu se kosmonautika opět rozhýbala,“ řekl v rozhovoru.
Sovětská vesmírná stanice Mir měla Zemi obíhat jen tři až pět let, nakonec ale na orbitu strávila dlouhých 15 let. Ve vzdálenosti cca 400 kilometrů od zemského povrchu obíhala celkem 5519 dní a dlouhou dobu tak držela rekord v délce pobytu ve vesmíru (pro srovnání ISS má momentálně přes 8 tisíc). Celkem naši planetu oběhla 86331krát a za tu dobu se na ní vystřídalo 104 kosmonautů z různých zemí a dodnes se pyšní několika rekordy.
Americká kosmonautika má za sebou po nedělním přistání dvou astronautů v soukromé lodi Crew Dragon historický den a nyní nadchází fáze bilancování. Zřejmě jediným nedostatkem mise je dění v úplném závěru, kdy se po dosednutí vesmírné kapsle na hladinu Mexického zálivu dostaly do její těsné blízkosti soukromé lodě zvědavců.