ruské a usa moderní zbraně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruské a usa moderní zbraně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V úterý proběhla ve Varšavě velká vojenská přehlídka, ve které Poláci demonstrovali svoji vojenskou sílu, moderní, rychle rostoucí armádu, a především své odhodlání nenechat se zastrašit Ruskem a Běloruskem v souvislosti s válkou na Ukrajině. Stalo se tak u příležitosti oslav sto třetího výročí bitvy u Varšavy, zvaného rovněž „zázrak na Visle“ z roku 1920, kdy se polským jednotkám podařilo odrazit a zahnat na útěk jednotky Rudé armády, hrozící útokem na jejich hlavní město.
Polsko si připomnělo Den polské armády přehlídkou, které se v metropoli Varšavě zúčastnilo na 2000 vojáků, 200 kusů vojenské techniky a 92 letadel, včetně nově pořízených zbraní. Podle listu Rzeczpospolita byly v ulicích například tanky Abrams nebo raketomety HIMARS. Byla to největší slavnostní přehlídka v historii země, jejím cílem bylo představit moderní vzhled polské armády, napsala agentura PAP.
Na začátku června Ukrajina zahájila dlouho očekávanou ofenzivu. Ofenzivu, od které se čeká alespoň dílčí porážka Rusů a významné teritoriální zisky. Po dvou měsících je čas na několik postřehů, které se – sportovní terminologií řečeno – vztahují právě k prvnímu poločasu utkání. Občas slýcháme, že o dobyté území ani tak nejde…
Invaze Ruska na Ukrajinu zcela změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Na nové okolnosti zareagovaly také země NATO. Členské státy Severoatlantické aliance výrazně navýšily počet vojáků ve východní Evropě. Kde spojenecká armáda aktuálně působí?
Souboj technologických titánů, střet velmocí, který určí budoucí směřování světa… podobné a často poněkud nadsazené titulky opanovávají mediální prostor minimálně od doby, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil zahájení tzv. obchodní války s Čínou. K překvapení mnohých v tomto tvrdém postoji pokračuje i jeho nástupce v úřadě, Joe Biden, který však těžiště sporů přenesl do oblasti vyspělých technologií, jako jsou supervýkonné čipy, umělá inteligence či kvantové počítače.
Společné nákupy zbraní bývaly oblíbenou vizí ministrů obrany, ale až válka na Ukrajině je přiměla jednat. Podnítila také zájem o vojenskou techniku považovanou po nástupu dronů a dalších vyspělých prostředků spíše za relikt minulosti. Příkladem jsou tanky, pěchotní vozidla či děla. Podrobnosti společného nákupu německých obrněnců poslední verze Leopard 2A8 začne tento měsíc ladit české a německé ministerstvo obrany. Výhodou takového postupu je nižší cena za samotné tanky i za výcvik osádek a logistiku.
Dobré zprávy pro Ukrajinu vzešly ze summitu zemí G7. Na něm se vedoucí industrializované ekonomiky světa dohodly na pokračující diplomatické, finanční a vojenské podpoře pro Ukrajinu, která bude nyní podle vyjádření amerických představitelů taktéž zahrnovat, jak někteří analytici správně předpokládali, budoucí dodávky západních letadel. Zatím jsme se dozvěděli pouze to, že letouny patrně nebudou pocházet ze Spojených států, přestože se bude nejspíš jednat o starší americké víceúčelové stíhací letouny 4. ...
Každá krize má byznysové vítěze. U ruské agrese na Ukrajině je to bezpochyby zbrojní průmysl. Ostatně jako během každého většího konfliktu.
Pozice Německa coby nepsaného lídra Evropy se ve světle války na Ukrajině už rok otřásá v základech. Zažité pořádky procházejí velkou změnou a liberální teorie mezinárodních vztahů je v troskách. O nových lídrech a novém uspořádání Evropy mluví v rozhovoru pro Info.cz analytik a výzkumný pracovník Benjamin Tallis. Popisuje mimo jiné teorii neo-idealismu a potřebu začít pracovat jinak s hodnotami, na kterých stojí Evropa – tak, aby evropské demokracie skutečně přinášely lepší život většímu okruhu lidí.
Ruský prezident Vladimir Putin se ve svém napjatě očekávaném projevu k federálnímu shromáždění soustředil hlavně na další obviňování Kyjeva a Západu. Zároveň se pokusil vystupňovat jadernou hrozbu oznámením, že Rusko pozastavuje svoji účast v dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Komentátoři podotýkají, že řeč v předvečer výročí invaze na Ukrajinu směřovala především k domácímu publiku, které marně doufá v optimistické zprávy z fronty.