ruské bojové vrtulníky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruské bojové vrtulníky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zabijáci tanků a vrtulníků včetně legendárních střel Stinger, které sovětským vojákům způsobovaly těžké ztráty už v osmdesátých letech v Afghánistánu, mohou výrazně oslabit ruskou armádu včetně její psychiky. Server E15 sestavil přehled některých zbraní dodaných Ukrajině a nejničivějších ruských prostředků.
Evakuace z Kábulu, likvidace následků tornáda na Moravě nebo pomoc při covidové pandemii. To jsou příklady z nedávné minulosti, které ukázaly, že česká armáda dokáže velmi rychle a profesionálně zasáhnout. S její výzbrojí je to však až na několik málo výjimek tristní.
Severoatlantická aliance odhaduje, že od začátku invaze na Ukrajinu padlo 7 až 15 tisíc ruských vojáků. Podle nejmenovaného aliančního vojenského činitele tak NATO usuzuje na základě analýzy ukrajinských, ruských a otevřených zdrojů. Informovala o tom agentura AP.
Válka na Ukrajině nutí řadu evropských zemí nakupovat zbraně jako o život, říká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Pokud nalezneme rychle dostupnou techniku, nebudeme váhat. Šlo by o systémy a prostředky, které armáda potřebuje a má je v plánech. Pouze bychom urychlili akvizice,“ dodává s tím, že vláda přislíbila potřebné miliardy korun uvolnit.
Repasovanou těžkou vojenskou techniku armád bývalé Varšavské smlouvy nabízejí jako pomoc Ukrajině české firmy. Podle informací deníku E15 jde o tanky T-72, houfnice ráže 152 milimetrů, raketomety, bojová vozidla pěchoty nebo ruční protitankové granáty, s nimiž ukrajinští vojáci umějí zacházet. V nabídce jsou i železobetonové protitankové zátarasy, neprůstřelné vesty nebo přilby s balistickou ochranou.
Firmy orientované na ozbrojené složky se chystají na ochlazení mezi Českem a Ruskem. Diplomatická roztržka vyvolaná podezřením, že ruská vojenská rozvědka stála za výbuchy muničních skladů na Zlínsku, je může připravit o zakázky pro těžební průmysl, potravinářství nebo sportovní střelce.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a obrana ji musí zaplatit, uvedl úřad. Rezort obrany je nadále přesvědčen, že postupoval správně. S rozhodnutím nesouhlasí a bude se proti němu bránit soudně. Pokutu ale zaplatí, sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu obrany pokutu 550 milionů korun za chyby při zakázce na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od americké firmy Bell. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Pokuta není pravomocná, ministerstvo oznámilo, že proti ní podá rozklad k předsedovi úřadu. Na uložení pokuty upozornil server Novinky.cz.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad společnosti Leonardo kvůli zakázce ministerstva obrany na nákup vojenských vrtulníků z USA. Na twitteru to dnes oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Bylo tak potvrzeno původní rozhodnutí antimonopolního úřadu z letošního srpna, které povolilo ministerstvu pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun i přes chyby, kterých se během výběru dodavatele dopustilo.
Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.