ruske embargo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruske embargo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zatímco v první polovině roku 2023 ceny pohonných hmot spíše klesaly, na začátku června přišlo zdražení o dvacet haléřů za týden. Jaké má aktuálně Česko ceny benzinu a nafty v regionech a jak si si stojí v rámci Evropy, se dozvíte v článku s aktualizovanými grafy.
Ropa zdražila po víkendovém oznámení, že Saúdská Arábie od července sníží těžbu o další milion barelů denně. Je však otázkou, jestli bude nárůst trvalý a dostatečně silný na to, aby se těžební velmoci konečně podařilo dostat surovinu na žádoucí úroveň. Rijád o to usiluje řadu měsíců a netají se tím, že bude trh dál udržovat v napětí.
Evropské státy v obavě z energetických potíží před zimou hledaly po celém světě náhradu za sankcionované ruské uhlí. Nakonec ho spálily méně, než se čekalo, a kontinent se ho nyní zbavuje. Surovina z Kolumbie či Jižní Afriky tak nyní míří do Asie, kam se svou produkci zároveň snaží udat i Rusko. Cena uhlí pro elektrárny tak prudce poklesla.
V podstatě nemine den, aniž by se neobjevila zpráva či komentář o protiruských sankcích a jejich (ne)fungování. Značnou část těchto příspěvků tvoří svědectví a postřehy ohledně toho, jak se Rusku daří sankce obcházet. Analýza vyšla na Info.cz.
... přidala k dobrovolnému embargu na ruskou ropu. K... později přidalo i embargo oficiální na dovozy... sám od začátku ruské invaze na Ukrajinu...
Evropské unii dochází trpělivost s obcházením protiruských sankcí prostřednictvím třetích zemí. Za viníky považuje Turecko a některé postsovětské státy. Zvažuje i možnost zákazu exportu do podezřelých zemí. To by mohlo dopadnout i na Česko, odkud nápadně vzrostl vývoz do některých z nich. Na černou listinu se za pomoc Kremlu zároveň může dostat i několik čínských firem. Peking před podobným krokem varoval.
Evropa přežila první válečnou zimu bez výpadků elektřiny, ekonomické krize a pouličních nepokojů bez ohledu na úsilí Kremlu, který rozpoutal proti EU energetickou válku. Ovšem vyhráno zdaleka není. Evropa se stále nedokáže obejít bez ruského zemního plynu, podle analytiků bruselského think-tanku Bruegel letos státy Evropské unie zakoupí v Rusku plyn a ropu v celkové hodnotě mezi 14 a 69 miliardami eur.
Česku hrozí závislost na dovozu elektřiny. Může to být stejně riskantní jako sázka na ruský plyn. Čtyři scénáře dělení ČEZ. Stát tají, jak chce ovládnout jadernou energetiku. ING porušila zákon o praní peněz. Centrální banka jí vyměřila tučnou pokutu. Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…
Francouzský producent alkoholických nápojů Pernod Ricard vyvolal vlnu odporu, když oznámil záměr obnovit vývoz Absolut vodky do Ruska. Do válčící země se ale dostává navzdory sankcím a proti vůli výrobců i jiný západní alkohol, včetně českého piva. Tuzemské pivovary si toho jsou vědomy, nedaří se jim ale vystopovat cesty, kudy jejich výrobky na ruský trh putují.
Spor Kyjeva se státy východního křídla Evropské unie o dovoz levného ukrajinského obilí se vyostřuje. Po Polsku a Maďarsku v pondělí pozastavilo import zemědělských komodit z Ukrajiny také Slovensko a k témuž v zájmu ochrany domácích producentů vyzývá tuzemská Agrární komora. Jednostranně vyhlášené embargo nicméně kritizuje Evropská komise a za nesmyslné je považují i někteří podnikatelé a ekonomové, které oslovila E15.