ruske nadzvukove dopravni letadlo - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruske nadzvukove dopravni letadlo, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je to největší, nejtěžší a zároveň nejrychlejší bombardér, který je v současnosti ve službě. Létající stroj nese název Tupolev Tu-160, v kódu NATO se mu říká „Blackjack“. Piloti mu však kvůli bílému povrchovému nátěru přezdívají "Bílá labuť". Ruský bombardér je jednou z nejobávanějších zbraní ve válce na Ukrajině. Je schopný letět s dvanácti jadernými střelami dvakrát vyšší rychlostí, než je rychlost zvuku. Rusko má dnes 16 těchto strojů. Od přelomu tisíciletí je postupně modernizuje.
Maďarsko řadu let provozovalo letouny z Aera Vodochody a má pro ně zázemí, říká expert na obranný průmysl Zsolt Lazar z budapešťského Centra pro euroatlantickou integraci a demokracii (CEID). Připomíná, že pro maďarskou vládní stranu Fidesz je obrana země klíčovou prioritou. Maďarsko by mohlo být vůbec první zemí, která si české proudové stroje koupí. Nabízí mu je společnost Omnipol, která spolu s maďarským finančníkem Andrásem Tomborem, Aero ovládá.
Nadzvukový letoun ruské výroby Tupolev Tu-144 vstoupil do služby v 70. letech. Cestující s ním ale mohli létat jen několik měsíců. Po fatální nehodě směl do vzduchu už jen s nákladem a postupně upadá v zapomnění.
Od prvního letu legendárního nadzvukového letounu Concorde letos uplynulo téměř půlstoletí, společně s ruským Tupolevem Tu-144 znamenal předzvěst nové éry dopravy. Ta však netrvala příliš dlouho, poslední nadzvukový dopravní stroj kvůli mnohým problémům dolétal v roce 2003. Po dvou dekádách by však mohla letecká doprava znovu zrychlit, s různými projekty přišlo v poslední době hned několik společností.
Slovenská vláda schválila nákup 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, kterými armáda nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby. Stíhačky F-16 kabinet premiéra Petera Pellegriniho upřednostnil před švédskými letouny JAS-39 Gripen, které používá i česká armáda. Za bitevníky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory Slovensko zaplatí 1,589 miliardy eur (41,1 miliardy korun), řekl Pellegrini novinářům.
Na jihu francouzských Alp se 24. března 2015 zřítil letoun Airbus A320, ze 150 lidí na palubě nikdo nepřežil. V Evropě bohužel nejde o ojedinělou událost, za posledních 40 let se tady odehrála minimálně desítka velkých leteckých katastrof. Z hlediska celého světa se tragické nehody nevyhýbaly ani přímo stroji typu A320.
Ukrajinská armáda úspěšně postupuje proti vzbouřencům na východě země. Vojáci pronikli do města Luhansk, které patří mezi důležité bašty povstalců. Obsadili tam jednu ze čtvrtí a na policejní stanici vyvěsili ukrajinskou vlajku. Ozbrojené síly věrné Kyjevu následně dobyly i strategicky významné okresní město Jasynuvata ležící na severních přístupech k Doněcku. Armáda nicméně přišla o další stíhačku, radikálové ji sestřelili poblíž Luhansku.
Východoukrajinští povstalci sestřelili v noci na dnešek nad Luhanskou oblastí armádní stíhací letoun MiG-29. Pilotovi se podařilo katapultovat a byl podle Kyjeva dopraven do bezpečí. Stroj se vracel z akce, při níž zničil bojové postavení povstalců a velké množství jejich techniky.
Americké letecké firmy Boeing a Gulfstream ukáží příští měsíc na veletrhu ve Farnborough koncept letadla, které by mělo co do rychlosti téměř dvojnásobně překonat Concorde. Stroj, s jehož vývojem pomáhá i vesmírná agentura NASA, by měl například trasu z Londýna do Sydney zdolat za čtyři hodiny.