ruský armádní rozpočet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruský armádní rozpočet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Parlament ve Stockholmu tento týden schválil navýšení obranného rozpočtu na příští léta. Do roku 2025 by měl vzrůst o 27,5 miliardy švédských korun, což je zhruba čtyřicetiprocentní nárůst. Podle vlády země tímto způsobem reaguje na změnu bezpečnostního prostředí po anexi Krymu, dění v Kaliningradu a narušování vzdušného prostoru Ruskem. Ve Švédsku se zároveň debatuje o možném členství v Severoatlantické alianci.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Když se v Česku na jaře začalo slovo koronavirus skloňovat častěji než pivo, rozhodlo se pár technologických expertů, investorů či datařů, že zkusí reálně pomoct. Jejich iniciativa Covid19CZ vytvořila několik nástrojů pro boj s rozbíhající se epidemií a předala je státu. Nastartovali tak digitalizaci a technologický skok ve zdravotnictví. „Teď se resetují startovní pozice. Kdo byl dříve malý a musel by hodně dohánět, se najednou dostává na stejnou startovní pozici. To může mnoha firmám pomoct,“ říká Petr ...
Skupina Omnipol byla v minulosti ryze vývozní firmou, ale postupně do sebe začala integrovat výrobní podniky. Teď právě dokončuje převzetí 49procentního podílu v letecké továrně Aero Vodochody. Strategii změnila kvůli vrtkavosti zahraničního trhu. „Abychom venku dokázali konkurovat, musíme být unikátní. Zaměřujeme se proto na investice do výrobních podniků obranného průmyslu. Hlavně do elektroniky a letectví,“ říká šéf Omnipolu Jiří Podpěra.
Meziroční nárůst globálních zbrojních investic se loni snížil ze šesti na jedno procento, státy světa v roce 2019 vynaložily celkem 1,8 bilionu dolarů, tedy zhruba 41 bilionů korun. Uvedl to v pravidelné roční analýze výdajů na obranu ve světě odborný časopis Jane‘s.
Možnost, že by armáda přenechala dva starší ruské bojové vrtulníky Mi-24 ministerstvu vnitra, se příliš nezamlouvá šéfovi rezortu Janu Hamáčkovi (ČSSD). Pro potřeby policejního Útvaru rychlého nasazení nebo hasičů by raději koupil za 1,8 až dvě miliardy korun nové stroje. Předpokládají to i plány schválené vládou. O předání ruských vrtulníků vnitru se zmínil premiér Andrej Babiš (ANO) na velitelském shromáždění armádních špiček.
Plná profesionalizace armády a tisíce vojáků, kteří si v misích na Balkáně a Blízkém východě osvojili spolu s angličtinou západní schopnosti, iniciativní a samostatné jednání nebo i vystupování na veřejnosti. To jsou nejviditelnější změny po vstupu Česka do NATO v březnu 1999. Napomohli mu již českoslovenští vojáci, kteří si po sametové revoluci vydobyli respekt na začátku dekády v operaci Pouštní bouře a misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii.
Kolem toho, o čem konkrétně jednají čeští premiéři v Bílém domě, se tradičně trochu mlží. Každá strana hraje pro vlastní publikum, a tak zdůrazňuje něco jiného. Na tom se nic nezmění ani při zítřejším setkání českého premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. A která byznysová témata Američany nejvíce zajímají?
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyvolal v listopadu rozruch výzvou ke stvoření společné armády, jež by Evropu ochránila před Čínou, Ruskem i USA. Vzhledem k tomu, že nyní jsou evropští členové NATO fakticky závislí na pomoci od Spojených států, dočkal se kritiky z Washingtonu. Macronův výrok ale také ukázal, jak Evropa tápe v definici hrozeb, a že by zřejmě těžce hledala shodu pro případné nasazení unijní armády.
Téměř 300 tisíc vojáků, 36 tisíc tanků a obrněných vozidel, více než tisícovka letadel, vrtulníků a dronů a osm desítek bojových plavidel. Ruská armáda se ve východoasijské části země pustila do největších manévrů svých ozbrojených sil od konce studené války. Celé cvičení má trvat týden ve dvou etapách a bude mu přihlížet i ruský prezident Vladimir Putin.