ruský armádní rozpočet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ruský armádní rozpočet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rusko se v poslední době chlubí rekordně nízkou nezaměstnaností, kterou vydává za důkaz odolnosti ekonomiky vůči západním sankcím. Skutečnou příčinou je však nedostatek pracovní síly, především mužské. V důsledku mobilizace a útěků před ní chybějí zemi stovky tisíc mužů. Problémy má zejména strojírenství, stavebnictví a maloobchod. Firmy se o pracovníky přetahují zvyšováním platů.
Nejviditelnější důsledek rok trvající ruské agrese pro českou armádu? Ozbrojené síly znatelně nabobtnají. Chystají se nákupy nových tanků, děl i nadzvukových letadel. Armáda by také měla posílit o další tisíce nových vojáků.
Ačkoliv Západ poslal na Ukrajinu vojenské vybavení v hodnotě desítek miliard eur, stále to není dostatečné množství. Proto se instituce a státy Evropské unii nyní snaží přijít na mechanismus, díky kterému by mohly zajistit větší přísun financí pro ukrajinskou armádu. Ve hře je v současné chvíli také nástroj, který EU využila při nákupu vakcín během covidové pandemie.
Výsledky prvního kola voleb určily, že se čtvrtým českým prezidentem stane buď expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, nebo generál ve výslužbě se zkušeností ve vedení NATO Petr Pavel. Byť se zdá, že se ve druhém, finálním kole nemohou utkat rozdílnější kandidáti, názorově se v mnoha oblastech shodují. Co o sobě navzájem říkají? Jaké mají škraloupy? Výsledky druhého kola voleb budou jistě zajímavé.
Znovuzvoleného předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu k prezidentské kandidatuře vyzval Miloš Zeman. Středula dlouhodobě sympatizuje s levicovou politikou a bývá často spojován se sociální demokracií. Pravidelně se vyjadřuje k české ekonomice, během pandemie bojoval třeba za vyšší nemocenskou. Nikdy nebyl členem KSČ. Behem prezidentské superdebaty na České televizi z kandidatury na prezidenta odstoupil.
Více než tři dekády v USA vyrábí satelity, sondy a jejich pohonné systémy. Jeho společnost Stellar Exploration dodává komponenty a plní zakázky od NASA, SpaceX či Blue Origin. „Náš nejlepší marketing je ten, že znám skoro všechny v oboru malých družic a sond,“ říká emigrant, inženýr a tak trochu geek Tomáš Svítek. V Česku loni založil pobočku firmy, aby díky globálnímu boomu létání do vesmíru na práci na kosmických aparátech nalákal tuzemské inženýrské talenty. Netrvalo dlouho, a přišel nový byznys: výroba...
Ruský vpád na Ukrajinu přiměl počátkem letoška evropské země, aby přehodnotily své obranné plány. Na sklonku roku Estonsko vyzývá evropské partnery k dalším investicím do armád a vedení NATO hovoří o možném posunu v doporučení vyčleňovat na vojenské účely dvě procenta hrubého domácího produktu. Německý kancléř Olaf Scholz naopak čelí kritice opozice za neplnění jarních slibů a pokračující špatný stav bundeswehru.
Úspěch ukrajinské protiofenzivy s sebou nese i poptávku Kyjeva po další zbrojní pomoci. A to včetně protivzdušných systémů, jež by zemi ochránily před raketovými a leteckými údery na města, které zoufalý Kreml podniká. Jenže zbraně Západu docházejí - ani američtí, ani evropští zbrojaři nebyli připraveni na potřebné tempo výroby. Problém je i se sháněním výzbroje ze sovětské éry, na kterou jsou ukrajinské síly zvyklé.
Windfall tax by státu vynesla až 40 miliard korun. Ve hře jsou tři pásma. PPF buduje mezinárodní mýtné impérium. Systém pro české dálnice jí vydělává čím dál více. Janeček, Klus i Dušek. Do české baterie HE3DA investovali prezidentský kandidát i umělci. Odpor ke gigafactory VW sílí. Škoda Auto by mohla koupit byty pro přemístěné dělníky. Westernizujeme ruskou armádní techniku, zájem o opravy vrtulníků roste, říká šéf LOM Praha. Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro ...
Česká republika bude jednat o nákupu stíhacích letounů F-35 ze Spojených států a obrněnců CV90 ze Švédska. Rozhodla o tom vláda, která tímto úkolem pověřila ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Kabinet zároveň zrušil dosavadní tendr na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Náklady na zbrojní zakázky, o kterých dnes rozhodovala vláda, v souhrnu pravděpodobně přesáhnou 100 miliard korun a zásadně ovlivní podobu části české armády v příštích desetiletích.