růst mzdy v sociálních službách - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu růst mzdy v sociálních službách, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Největší balík peněz, který kdy komu ve veřejné službě spadl na hlavu. Ekonomické riziko pro celou veřejnou správu a německou ekonomiku. Dvě odlišná hodnocení kompromisu při jednání o platech mezi odboráři veřejných služeb na jedné straně a obcemi, místními zemskými vládami a spolkovým kabinetem na straně druhé. A obě tvrzení jsou zřejmě víceméně pravdivá a platí zároveň. Vyrovnání inflace a sociální smír dostaly přednost před úspornou ekonomickou racionalitou.
Návrat stevardek a křeslo místo dvojsedačky. RegioJet kupuje nové busy za čtvrt miliardy Mimořádné valorizace důchodů nahradí dočasný příspěvek Německý důchodový systém přečkal krizi i inflaci. S nečekanými přebytky Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.
Ekonom Filip Pertold v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje těžkosti, s jakými vláda připravuje konsolidaci státního rozpočtu. Za jednu z příčin neutěšeného stavu označuje nepřipravenost všech politických stran na vládnutí. „Politické strany jsou u nás do určité míry prázdné schránky – ani jedna z nich nemá dostatečný odborný aparát, ani jedna nemá připravené strategické dokumenty nebo dlouhodobou koncepci pro jednotlivé resorty,“ říká.
„Dlouhý vyjednávací maraton“ skončil v největší české firmě Škoda Auto a vrcholí i v dalších podnicích. Zaměstnavatelé, kteří si to mohou dovolit, zaměstnance často přeplácejí, aby se vyhnuli ještě nákladnějšímu hledání náhrad – nejčastěji zvyšují mzdy v rozmezí od pěti do deseti procent. Podstatně významnější roli nyní sehrávají také zaměstnanecké benefity.
Vypadá to, že se sociální napětí v Evropě přelilo z Británie přes Francii do Německa. Zatímco v Británii se už před týdny stávkovalo a demonstrovalo kvůli vyšším platům, které vláda odmítala, ve Francii se měsíce demonstruje a stávkuje proti zvyšování věku odchodu do důchodu na 64 let. V Německu se zase stávkuje kvůli mzdám. Inflace je stále na úrovni osmi procent, klesají reálné mzdy a zaměstnanci ve státních a veřejných službách chtějí přidat více, než jim jejich zaměstnavatelé nabízejí.
Boj o „osm procent“ základní úrokové sazby – tak v posledních měsících vypadá odborná i laická debata o nastavení měnové politiky ČNB. Zatímco někteří ekonomové, měnová sekce ČNB či Mezinárodní měnový fond doporučují zvýšení sazeb, ČNB drží sedmiprocentní linii. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v rozhovoru pro INFO.CZ argumentuje, že zvýšení by s ohledem na krocení inflace nepřineslo výraznější pozitivní efekt, navíc silný kurz koruny za národní banku „odpracoval nejméně trojí zvýšení sazeb“. „Tím, že ...
Průměrná mzda je velmi důležitý ukazatel, protože se od něj odvíjí spousta dalších finančních metrik. I když už přesáhla 40 tisíc korun, skutečná hodnota průměrné reálné mzdy je kvůli vysoké inflaci zcela jiná. Jaká je tedy stanovena očekávaná průměrná mzda pro rok 2023? Jaký je aktuální medián mezd? Jak se liší mzdy v jednotlivých regionech a jak si stojí Česká republika v porovnání se sousedními státy jako Německo?
Spacáky ve sněmovně jsou tak trochu kýč. Opoziční obstrukce jsou otravné. A valorizace penzí se musí ořezat. Jenže celé tohle divadlo skrývá cosi daleko zásadnějšího a nedobrého za scénou.
Opakované a příliš štědré valorizace penzí stahovaly průběžný důchodový systém ke dnu. Jedním z důvodů byla nerovnováha mezi prudkým růstem nadprůměrných penzí, a naopak pomalým zvyšováním těch podprůměrných. Způsoboval to mechanismus, jímž se řídily mimořádné valorizace důchodů vyvolané vysokou inflací. Na disproporci upozornila už loni Národní ekonomická rada vlády. Nutnou změnu valorizačních pravidel kabinet schválil, zatím předpokládá snížení pouze červnové valorizace. S novelou zákona ještě musí ...
Firmy v Česku současnou situaci relativně zvládají. Dlouhodobě na ně ale začnou dopadat problémy související mimo jiné s nevyhnutelnou restrukturalizací ekonomiky. „Zaměstnavatelé i zaměstnanci se musejí smířit s tím, že někde bude poptávka po práci dlouhodobě klesat, protože to prostě není udržitelné vzhledem ke geopolitické změně, která se odehrála,“ říká analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje největší české pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.