Rychlovlaky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Rychlovlaky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Premiér Petr Fiala vyhlásil restart Česka. Nabídl vizi. Popsal, proč posledních minimálně deset let stagnujeme. A řekl, že nám chybí sebevědomí a shoda na tématech, která přežijí jedno volební období.
Bývalá nejlidnatější země světa, již nedávno předběhla Indie, se po zdánlivě nekonečně dlouhém pandemickém uzamčení znovuotevřela světu. Ten však o Čínu neprojevuje bůhvíjaký zájem. Turisté se do lidové republiky takřka nevracejí, kufry naopak balí zahraniční investoři, kteří v obavách z hrozícího výbuchu na realitním trhu přesouvají aktiva jinam. Autor této reportáže navštívil zemi na několik týdnů v létě roku 2019, tedy krátce před propuknutím pandemie, a letos v srpnu, pár měsíců po úplném otevření ...
Zatímco ostatní velké světové trhy se čím dál více uzavírají a ochraňují domácí produkci, Evropa zůstává zcela otevřeným trhem. Využívá toho hlavně asijská konkurence, varuje generální ředitelka Asociace sdružující podniky českého železničního průmyslu Marie Alžběta Vopálenská: „Do tendrů se zde může přihlásit kdokoliv. Vzniká tak nerovnováha. Využívá toho hlavně agresivní asijská konkurence, především čínská.“
Představa je to pěkná. Rodinka dojede městskou dopravou přímo na nádraží v centru, naloží zavazadla, rozvalí se v pohodlné kabině. Následuje četba, hraní her, návštěva restaurace, sledování ubíhající krajiny či blažené poklimbávání do rytmu kolejí. V konečné destinaci se pak ocitá zhruba stejně rychle, ne-li rychleji, než kdyby byla letěla. Bez stresu, ale zejména s minimální uhlíkovou stopou. Bohužel, ve většině evropských destinací zůstává tato představa jen zbožným přáním.
Strojírenská skupina Bonatrans dodává železniční dvojkolí pro vlaky do celého světa včetně třeba francouzského TGV. Kromě domovského Bohumína vyrábí i v Německu a v Indii. Firmě, kterou vlastní druhá nejbohatší Češka Jitka Cechlová Komárková, se loni podařilo přestát energetickou krizi a zopakovat rekordní výkon z pandemie. Očekává velké zakázky v souvislosti s výstavbou vysokorychlostních tratí. „V Česku bylo podepsáno memorandum s Alstomem, de facto koncepcí TGV. S tím máme zkušenosti, předpokládám, že ...
Římany založená katalánská metropole Barcelona se těší pověsti mimořádného města. Jedním směrem do ní proudí nejlepší fotbalisté a masy turistů z celého světa, opačným tisíce nejmodernějších vlaků, tramvají či vozů metra za miliardy eur. Na „svědomí“ je má nadnárodní gigant Alstom. Jeho „mašinky“ všeho druhu brousí koleje v New Yorku, Singapuru či na Arabském poloostrově a v podobě pendolin také ve službách Českých drah. Jak probíhá výroba v hlavním evropském závodě v provincii Santa Perpètua, představil ...
Dlouholetý viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj byl zvolen šéfem nejvlivnějšího sdružení firem v Česku. Kritizuje vládu, která hovoří o zvyšování daní nebo rušení dotací, ale s podniky se o tom nebaví. Chybí mu také opatření v migrační politice, která by odstranila nedostatek některých profesí, jako jsou svářeči nebo CNC operátoři. V otázce zájmu zahraničních investorů o Česko vidí největší bariéru v koruně. „Nejpozději do konce dekády musíme přijmout euro, koruna nás znevýhodňuje,“ říká.
Jsou to dvě věci, které spolu zdánli vě nesouvisejí, ale přesto se vzájem ně dost ovlivňují: nízká dostupnost vlastnického bydlení v hlavním městě spolu s přetlakem na trhu nájemního bydlení a připravovaná výstavba vysokorychlostních tratí. Jedno ovlivňuje druhé. Pro současné Česko je oproti vyspělým západoevropským zemím typická poměrně nízká mobilita za prací.
Investiční skupina Genesis Capital dokončuje první akvizici do svého nového fondu Genesis Private Equity fund IV (GPEF IV). Za stamiliony korun kupuje majoritu ve společnosti Borcad, jejímiž sedadly jsou osazené české vlakové soupravy Pendolino. „Borcad je na bezmála tři roky zakázkově naplněný, což v dnešní nestabilní době představuje cenný stabilizační prvek. V dalších letech čekáme dvouciferný růst,“ říká řídící partner Genesis Capital Ondřej Vičar.
Kompletní výstavba vysokorychlostních tratí (VRT) v Česku by při zohlednění stávajících cen stála asi jeden bilion korun. V rozhovoru pro deník E15 vyjádřil aktuální odhad celkové výše investic ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státní kasu by tak tratě vyšly až několikanásobně dráž oproti předpokladům z minulých let. Od let 2026 či 2027 by měl stát vynakládat okolo padesáti miliard ročně. Pro srovnání: letos a loni nakládala Správa železnic (SŽ) s rozpočtem ve výši 50 a 60 miliard včetně prostředků na ...