sachty na karvinsku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sachty na karvinsku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Historie Dolu Darkov a jeho předchůdců začala v roce 1854. Od té doby se v něm vytěžilo 310 milionů uhlí. Více jej nebude, neboť státem vlastněná společnost OKD se je rozhodla definitivně zavřít. Podívejte se na fotografie industriálního prostředí darkovské šachty od Viktora Máchy i na další snímky.
Havíři z Dolu Lazy v Orlové na Karvinsku vyvezli poslední vozík s černým uhlím. Téměř po 130 letech tak v tomto dole skončila těžba. Z přibližně 350 zaměstnanců jich v dole zůstane pracovat ještě zhruba 100, budou mít na starost jeho útlum a likvidaci.
Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 21 let a v mnoha částech České republiky už počet volných pracovních míst převyšuje počet nezaměstnaných zaregistrovaných na Úřadech práce. Stále ale existují okresy, kde podíl nezaměstnanosti naznačuje hlubší problémy, které mohou v době krize vybublat na povrch. Jedním z nich je Karvinsko.
Majitelem těžební společnosti OKD je ode dneška znovu stát. Akcie OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů korun. Firma má nové představenstvo, jeho předsedou a výkonným ředitelem se stal Boleslav Kowalczyk, který byl dosud v OKD ředitelem činných důlních závodů. V dolech na Karvinsku pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 9500 lidí.
Postupný útlum černouhelných dolů společnosti OKD na Karvinsku by podle znaleckého posudku ústavu A-Consult plus mohl vyjít na 6,6 miliardy korun. Firma má nyní podle posudku hodnotu 540 milionů korun, přičemž 234 milionů korun je samotná hodnota podniku a 304 milionů korun cena neprovozního majetku. Napsala to Mladá fronta Dnes. Dosud se u odhadů na útlum dolů uváděla částka okolo pěti miliard korun.
V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku se dnes přestalo dobývat černé uhlí. Z dolu společnosti OKD, která je v úpadku, ráno vyfárala poslední směna. Vytěžené uhlí nyní putuje do úpravny, na dole začíná útlum.
Soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku. Tvrdí to ministerstvo financí na základě dopisu, který státní společnosti Prisko zaslalo vedení těžební firmy.
Těžební společnost OKD shání pro své šachty na Karvinsku desítky zaměstnanců, které nyní bude hledat i prostřednictvím úřadu práce. Z OKD na konci měsíce přitom stovky pracovníků odejdou kvůli ukončení těžby v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, k přesunu na karvinská pracoviště ale nepřiměla dostatečný počet lidí ani motivace v podobě až osmdesátitisícového příspěvku.
Nabídku na koupi důlní společnosti OKD podala společnost EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský, píší Hospodářské noviny. Druhým zájemcem je zahraniční hedgeový fond, uvedly. Insolvenční správce OKD Lee Louda ani mluvčí firmy Ivo Čelechovský informaci deníku nechtěli komentovat.
O přesun z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku do šachet v karvinské části revíru požádalo méně lidí, než vedení těžební společnosti OKD předpokládalo. Rozhodlo se proto finančně motivovat i horníky, kteří své kolegy k přesunu přesvědčí. V dnešním vydání firemního měsíčníku Horník to uvedl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša. Pokud se firmě nepodaří dostatek pracovníků přesvědčit, může nastat paradoxní situace: OKD bude na jedné straně horníky propouštět a na druhé straně zaměstnance stejných profesí shánět ...