samotestování ve firmách - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu samotestování ve firmách, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vyznat se ve vládních nařízeních není jednoduché. Nově se od 6. dubna musí testovat na Covid-19 i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a lidé v malých firmách do 10 osob. Jenže to přináší mnohá úskalí. Řešení nabízí projekt onlinetestovani.cz, které je jak pro jednotlivce, tak pro šéfy firem.
Vláda firmám nově uložila povinnost takzvaného samotestování, a to kvůli šíření nových, snadněji přenositelných mutací koronaviru, zejména britské varianty. Práci může firmám usnadnit aplikace, kterou vyvinula společnost Unicorn.
Půl milionu zaměstnanců státních úřadů a podniků, obcí a krajů, hasičů, vojáků či policistů se musí od středy pravidelně testovat na onemocnění COVID-19. Na přípravu měli od pátečního rozhodnutí vlády jen pár dní. Byť některým z nich vláda přislíbila miliony testů, které byly původně koupené do škol, většina úřadů hledá raději i jiné způsoby. Samosprávy nárok na testy od státu nemají a některé své náklady odhadují i na miliony korun.
Vláda schválila povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu a do 12. března otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Kabinet poté bude požadovat testování zaměstnanců jednou týdně. Za nesplnění povinného testování budou firmám podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) hrozit finanční sankce. Na konkrétních postizích se podle něj ještě pracuje.
Český boj s pandemií přitvrzuje a s ním i povinnosti, které vláda ukládá firmám. Zaměstnavatelé budou muset plošně testovat své pracovníky na možnou nákazu nemocí COVID-19.
Zatímco od pondělí se zavírají kompletně školy a školky a významně se omezuje pohyb obyvatel, u průmyslových podniků se chystá jen plošné testování, prozatím dobrovolné. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že navrhne na pondělním jednání vlády i tyto podniky zavřít. Proti se staví premiér Andrej Babiš i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Podnikatelské svazy varují, že uzavření továren by mohlo mít nedozírné následky pro českou ekonomiku.
Firmy mohou od příštího týdne nakupovat vybrané testovací sady pro své zaměstnance, kteří si budou moci sami zjistit, zda jsou nakaženi nemocí COVID-19. Vláda rozhodla o příspěvku 60 korun na každý takový test s cílem zajistit pravidelné a plošné testování na pracovištích, která jsou jedním z největších ohnisek nákazy. Náklady státu mohou dosáhnout až 450 milionů korun měsíčně. Peníze půjdou z fondu prevence zdravotních pojišťoven, které to však kritizují.
Vláda požádá sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností takzvaného pandemického zákona a nejpozději tuto sobotu. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii COVID-19 platil do konce března. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že je situace extrémně vážná s poukazem na nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče. Vláda chce proto významně zpřísnit opatření.