Saúdská Arábie reforma - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Saúdská Arábie reforma, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Americký prezident Joe Biden je pod rostoucím tlakem, aby definitivně zrušil zbrojní kontrakty se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE). S výzvou se na něj obrátila čtyřicítka lidskoprávních a mírových organizací i jednotlivci s vazbami na levicové křídlo Demokratické strany. Obě země podle nich využívají zbraně v konfliktech v Jemenu či v Libyi, a to i na civilní cíle. Pokud je šéf Bílého domu vyslyší, mohli by američtí zbrojaři přijít o zakázky za desítky miliard dolarů.
Půl roku po běloruských volbách, které vyvolaly masové protesty, by mělo jednat všelidové shromáždění o reformách. Odborníci však převratné změny nečekají. Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko se chce za každou cenu udržet u moci a spoléhá na pomoc Moskvy. Je ochotný hovořit o dříve odmítané integraci obou zemí, zatím především v hospodářské rovině.
Saudskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán pokračuje ve své snaze přesvědčit svět o svém proreformním postoji. Naposled představil megalomanský projekt futuristického ekologického města, které má ambici převrátit veškeré zažité urbanistické pořádky zhůru nohama. V rámci chystaného města chce vytlačit veškerou dopravu pod zem a na jejím povrchu plánuje ponechat jen chodce, cyklisty, budovy a jinak panenskou přírodu.
Pandemie koronaviru má i své příznivé dopady, alespoň pro ekologii, jak se ukázalo v sousedním Německu. Země ušetřila za minulý rok osmdesát milionů tun CO2, a nečekaně tak splnila svůj dlouhodobý klimatický cíl. Poprvé také u našich sousedů vyprodukoval více elektřiny vítr než uhlí. Experti však zároveň varují, že tento úspěch je jen zdánlivý a následující roky odhalí trhliny v klimatické politice země považované za ekologickou velmoc.
Skupina B20, zastupující podnikatelskou komunitu a je složená z předních podnikatelů a výkonných ředitelů firem z celého světa tvrdí, že světová ekonomika prožívá nejhorší chvíle za posledních sto let. Spolu s prohlášením také apelovali na představitele summitu G-20, který se v listopadu koná v Saúdské Arábii. Skupina B20 od summitu očekává vytvoření reforem, které by ekonomice ulevily po skončení pandemie. Informoval o tom web Business Insider.
Ruská federace zveřejnila v závěru minulého týdne detailní plány svých státních výdajů pro příští rok. Kreml se chystá štědře podporovat nejchudší vrstvy a naopak výrazněji zdanit bohaté a některá průmyslová odvětví. Seškrtá také útraty za armádu.
Bělorusové pokračují v boji za svobodu. Přestože málokdo pochybuje o nesnesitelnosti režimu Alexandra Lukašenka, jeho případný pád nemusí vyústit v učebnicovou správu země v západním stylu. Poslední desetiletí nebylo právě reklamou na zdárnou přeměnu diktátorských režimů v demokracie. Některé státy, které autoritářské vládce odstranily či se o to aspoň pokusily, dopadly na samé dno.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko čelí před srpnovými volbami možná nejtěžším okamžikům své diktátorské kariéry. Lidé se mu bouří a více než čtvrt století vládnoucí politik navíc neví, co může čekat od sousedního Ruska. Prezident se snaží na aktuální situaci reagovat silou. Je ale otázka, zda je jeho pozice udržitelná dlouhodobě.
Nejvyšší soud v Saudské Arábii rozhodl o tom, že trest bičováním bude nahrazen trestem odnětí svobody, pokutami nebo kombinací obou možností. "Rozhodnutí reflektuje reformy v oblasti lidských práv zavedených králem Salmanem a korunním princem Mohammedem Bin Salmanem," uvádí zpráva soudního dvora.
Největší ropné firmě na světě, saúdskoarabské Saudi Aramco, stoupl v loňském roce čistý zisk na 111,1 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun) ze 75,9 miliardy dolarů v roce 2017. Celkové příjmy se díky růstu cen ropy zvýšily o téměř 35 procent na 355,9 miliardy dolarů.