Šéfka Evropské komise - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Šéfka Evropské komise, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Desítky let trvající konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach se po bouřlivých událostech několika posledních hodin zjevně chýlí ke konci. Namísto diplomacie však tentokrát slaví úspěch hrubá síla a je velkou otázkou, zda si nečinně přihlížející okolní svět právě nezadělává na závažné problémy do budoucna. Rozuzlení sporu o malé území na Kavkazu je také další ukázkou rychle se měnící geopolitické situace.
Za dvacet let členství v Evropské unii se Česku nepodařilo obsadit významný a vlivný post v hlavním výkonném orgánu sedmadvacítky, kterým je Evropská komise. Čeští eurokomisaři měli na starosti zaměstnanost, rozšiřování EU, spravedlnost či rovnost pohlaví. Vláda Petra Fialy (ODS) to hodlá změnit a na rozdíl od předchozích kabinetů není bez šance. Získáním silového rezortu, jakým je například energetika, vnitřní trh unie, rozpočet nebo zahraniční věci, by zúročila a také završila úspěšné české předsednictví...
Po počítačích a mobilních telefonech se na nás řítí další vlna z Číny. Ta si však tentokrát bere na paškál tradiční západní automobilky, kterým začínají další těžké časy. Na expanzi levných čínských elektromobilů již zareagovala i Evropská komise, která se chce neférovým obchodním praktikám ze strany Pekingu bránit.
Díky Evropskému parlamentu, členským státům a mému týmu komisařů se nám podařilo splnit přes 90 procent toho, co bylo v roce 2019 vytyčeno. Ve svém tradičním projevu o stavu Evropské unie to ve středu v Evropském parlamentu prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedla, že je pro rozšíření EU a komise začne pracovat na přezkumu politiky před jejím rozšířením.
Ačkoliv data patří mezi základní kameny nejúspěšnějších firem z USA posledních dekád, dlouhé roky de facto neexistuje fungující právní rámec, na základě kterého by legálně docházelo k přenosu dat z EU na druhý břeh Atlantiku. To se nyní na třetí pokus snaží napravit nová dohoda. Předešlé dva pokusy byly evropskými soudy smeteny ze stolu, jelikož nezaručovaly dostatečnou ochranu osobních dat Evropanů, a tím pádem k nim mohly mít přístup americké tajné služby. Podobný osud ovšem hrozí i nové dohodě.
Návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze, kam dorazil ve čtvrtek odpoledne, skončila. S premiérem Petrem Fialou jednali o další pomoci i o válečné obnově Ukrajiny, ukrajinský prezident se také setkal s prezidentem Petrem Pavlem a dalšími ústavními činiteli. Zelenskyj do Česka zavítal poprvé od chvíle, co Rusko zahájilo invazi a započala tím válka na Ukrajině.
Evropská unie brzy představí detailní plán, v němž odhalí, jak hodlá použít zmrazené ruské peníze a majetky na poválečnou obnovu Ukrajiny. Stanici CNBC to řekl švédský diplomat Anders Ahnlid, který má tuto agendu v sedmadvacítce na starosti. Nakládání se zabavenými ruskými aktivy však nadále zůstává z právního, politického i z technického hlediska složité a řešení marně hledají i české úřady.
Pandemické narušení dodavatelských řetězců a válka na Ukrajině odhalily globální geopolitická rizika a postavily Evropskou unii před otázku, jak si poradit se závislostí na Číně. Brusel v současnosti řeší kontrolu exportu a zvažuje nástroj k prověřování investic do třetích zemí, který by omezil schopnost čínského rozvoje. Navzdory americkému tlaku na sedmadvacítku však není jasné, jestli a kdy členské země zaujmou tvrdší postoj. V Německu už lobbují vlivné společnosti za zachování hospodářské spolupráce s ...
Geopolitické otřesy posledních let otevírají nové příležitosti a rizika. O tom, jak moc záleží na úhlu pohledu, svědčí stále větší náklonnost Maďarska vůči Číně. Zatímco Spojené státy a některé jestřábí členské státy EU přemýšlejí, jak se zbavit závislosti na Číně a jak vyvažovat její rostoucí vliv, země s Viktorem Orbánem v čele otevírá stále nové letecké linky a láká miliardové investice od dravých čínských firem.
Země Evropské unie se potýkají s nedostatkem odborníků na kyberbezpečnost. Podle odhadů Evropské komise chybělo v roce 2022 na pracovním trhu až půl milionu kvalifikovaných lidí. Počet hackerských útoků se přitom loni celosvětově zvýšil téměř o čtyřicet procent. S řešením chce pomoci americká společnost Google, která ve spolupráci s tuzemskou neziskovou organizací Czechitas spouští v Česku nový školicí program pro kyberexperty.