senátní volby 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu senátní volby 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Voliči, kteří chtějí volit v prezidentských volbách v lednu 2023, ale nemohou se dostavit do svého volebního okrsku podle místa bydliště, mohou využít voličský průkaz. Voličský průkaz lze vydat i čistě jen pro druhé kolo voleb. Žádost o voličský průkaz lze podat osobně, písemně nebo online. Do kdy máte čas a jak správně postupovat?
Posledně se nedostal do druhého kola prezidentské volby, oblíbenost mezi lidmi ho však následně vyšvihla alespoň do křesla senátorského. Po měsících spekulací senátor Pavel Fischer ohlásil, že do prezidentských voleb skutečně zasáhne jako kandidát. Jeho kandidatura se opírá o hlasy 30 senátorů.
Předsedou Senátu byl opětovně zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Tak jako před dvěma lety neměl protikandidáta. Podobně jako v listopadu 2020 dostal v tajné volbě 73 ze 80 odevzdaných hlasů. Vystrčila nominoval senátorský klub ODS a TOP 09, který je se 36 členy nejsilnější frakcí v jednaosmdesátičlenném Senátu. Jeho znovuzvolení ocenil premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala. Novinářům po jednání vlády řekl, že Vystrčil je mimořádně důstojným a pracovitým předsedou horní komory, a je tak viděn nejen v...
Dvacet vítězství proti třem. To je výsledek duelů o senátorská křesla mezi vládní koalicí Spolu při započtení všech kandidátů podporovaných ODS, lidovci a TOP 09 a opozičním ANO. Asi největším překvapením letošního druhého kola souboje o třetinu mandátů v horní komoře parlamentu je výprask, který od voličů dostalo hnutí Andreje Babiše. Jakkoli finále senátních voleb patří k největším slabinám ANO, tentokrát se na neúspěchu podle všeho podepsal sám jeho šéf.
V pátek a v sobotu rozhodnou voliči o konečném výsledku souboje o třetinu Senátu, svými hlasy také předurčí obsazení křesla předsedy horní komory parlamentu. Nejsledovanější duel se odehrává na Jihlavsku, kde šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) bojuje s Janou Nagyovou (ANO). Ta je spolu s lídrem hnutí Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu farmy a kongresového centra Čapí hnízdo. Pokud Vystrčil vyhraje, téměř jistě v čele Senátu zůstane.
Spolu s komunálními volbami se na konci září uskuteční také volby do Senátu. Již tradičně se obmění třetina senátorů. Jakou roli hraje horní komora parlamentu v českém politickém systému a jaké pravomoci drží senátoři v rukou?
Nástup okurkové sezony v Česku spolehlivě indikuje puma na Šumavě, což je známý žurnalistický fenomén zjevující se v ospalých redakcích většinou kolem poloviny července. Letmou analýzou zjistíme, že puma americká byla v šumavských hvozdech zaznamenána například v letech 2003, 2006, 2013 a 2019, v roce 2020 se potom přesunula do okolí Mladotic severně od Plzně. Letos ovšem zatím nic, a to už bude pomalu srpen.
Složení budoucí vlády tvoří pět politických stran a hnutí. Konkrétně jsou to ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Česká pirátská strana. Vláda obsadí osmnáct křesel, tedy o tři více než současná vláda ANO a ČSSD.
Robert Šlachta a jeho hnutí Přísaha se snadno mohou stát černým koněm letošních sněmovních voleb. Pokud se dostanou do dolní komory parlamentu, zřejmě sehrají klíčovou roli subjektu, který rozhodne o složení příští vlády. Šlachta tvrdí, že si příliš nedovede představit povolební spolupráci s hnutím ANO, jelikož Přísaha chce po volbách začít vyšetřovat zadávání veřejných zakázek během pandemie. „Ale pokud by ANO řeklo, že chce samo sebe prověřit, klidně bychom s nimi jednali,“ říká Šlachta, který má v hnutí...