senátní volby voličský průkaz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu senátní volby voličský průkaz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko čeká hlasovací maraton. Až do roku 2027 se každý rok uskuteční volby. Teprve potom, pokud půjde vše podle plánu, nastanou „voličské prázdniny“. Jaké volby Česko čekají? Přehled voleb do roku 2030.
Voliči, kteří chtějí volit ve volbách do Poslanecké sněmovny parlamentu 2021, ale nemohou se dostavit do svého volebního okrsku podle místa bydliště, mohou využít voličský průkaz. Nově je možné žádost o voličský průkaz zaslat i datovou schránkou.
Volby do Senátu se konají každé dva roky, ale vždy jen ve třetině volebních obvodů. To znamená, že každý volič volí své senátory pouze jednou za šest let – přesně tak dlouhé je funkční období. V roce 2020 připadají volby do Senátu na 2. a 3. října 2020.
Volby do krajských zastupitelstev se konají 2. a 3. října 2020 společně s prvním kolem senátních voleb. Volí se ve 13 krajích republiky. Nevolí se v Praze.
První kolo voleb do Senátu se koná 2. a 3. října 2020 společně s volbami do krajských zastupitelstev. Ve volebních obvodech, kde z prvního kola nevzejde vítěz s nadpoloviční většinou hlasů, se bude konat druhé kolo 9. a 10. října 2020.
První kolo senátních voleb, ve kterých se bude volit třetina z 81 senátorů, proběhlo 5. a 6. října 2018, druhé pak o dva týdny později. Mezi kandidáty do Senátu nechybí ani Jiří Drahoš, Marek Hilšer nebo například Pavel Fischer, kteří v lednu usilovali o post prezidenta. Již v prvním kole voleb si senátorské křeslo zajistili právě Drahoš či Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Po lednových prezidentských volbách si český volič příliš neodpočine, v říjnu ho čekají volby do obecních zastupitelstev a u třetiny obvodů se budou volit i senátoři. První kolo senátorských voleb se koná ve stejném datu jako komunální volby, tedy 5. a 6. října, druhé kolo pak o dva týdny později.
Doba, kdy Česko rozhodne o třetí hlavě státu, je sice ještě vzdálená, ale za necelých deset dnů by se mělo rozhodnout, zda si nového prezidenta zvolí sami občané. Návrh zákona o přímé volbě, tedy změnu ústavy, má v rukou horní komora parlamentu, která by měla rozhodnout tento měsíc.