senzory pro energetiku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu senzory pro energetiku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Trh dodavatelů se bude konsolidovat a iniciovat to budou sami menší hráči. Ti už dnes podle šéfa Pražské plynárenské Martina Pacovského chodí po trhu a nabízejí své zákazníky. „Dovedu si představit, že tento trend ještě zesílí, protože doby hojnosti jsou zkrátka pryč. Trh se pročistí. Energetický regulátor bude také mnohem přísnější. Předpokládám, že kvůli nové situaci na trhu vzniknou nová pravidla a úřad si bude finanční stabilitu dodavatelů důsledněji hlídat,“ předpovídá Pacovský.
Zatímco velká část západních zemí se snaží omezit či zakázat čínské investice, Maďarsko naopak spatřuje v Číně strategického partnera. „Naším zájmem je přilákat více čínských investic. Pokud čínské firmy nepůjdou k nám, půjdou jinam,“ uvedl na konferenci Innovation Day v Budapešti maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Maďarsko podle něho nesdílí obavy západních spojenců, že by z čínských investic plynulo riziko pro bezpečnost a závislost nebo ekonomická špionáž.
Po únorovém odchodu z Ruska ohlásil výrobce bezpilotních letounů Ladislav Semetkovský, majitel firmy Primoco UAV, prodej šesti strojů na evropském trhu. „O kupcích nemohu hovořit, protože se jedná o vlády a armády. Proto je to tajné,“ uvedl Semetkovský.
Značná část bývalého Rakouska-Uherska se stala základnou pro čínské technologické firmy, které z Rakouska, a zejména z Maďarska vedou aktivity ve zbytku Evropy včetně Česka. Podle zástupců čínských podniků, s nimiž deník E15 hovořil ve Vídni a v Budapešti, je to díky údajné strategické politické poloze. Rakousko a Maďarsko patří mezi několik málo zemí Evropské unie, které vůči Číně nevystupují a snaží se s ní nadále udržovat dobré vztahy.
Zpoždění a výpadky v dodávkách polovodičů mají drastický dopad na naši ekonomiku především skrze automobilový průmysl. Ten koneckonců meziročně klesl o více než třetinu. U našeho největšího exportního partnera v Německu jsou na tom automobilky s poklesem ještě hůř.
IT Fond J&T Thein díky akvizicím dorůstá do velikosti, kdy se začíná šlapat na paty největším tuzemským hráčům v oboru. Posilovat hodlá dál. Potenciál vidí například na vznikajícím trhu privátních 5G sítí, kde se už v nejbližších letech může hrát o miliardy korun. „Myslím, že v Česku patříme k firmám, které jsou v tomto nejdál,“ říká k zavádění 5G sítí do průmyslových podníků Tomáš Budník, spoluzakladatel investičního fondu J&T Thein, který buduje jednu z největších IT skupin v Česku.
Dopravní podniky v celém Česku se potýkají s výrazným propadem příjmů. Kvůli koronavirové pandemii totiž ubylo cestujících. I přesto se některá velká města pouštějí do velkých investic v hromadné dopravě, zejména v oblasti ekologické dopravy a technologických inovací. V Ostravě tak začnou jezdit autobusy na vodík, Praha nakoupí stovky elektrobusů, Plzeň investuje do chytré dopravy a Brno se snaží novými technologiemi chránit chodce před tramvajemi.
Aby 5G sítě přinesly městům užitek, bude třeba vytvářet řešení šitá na míru. Plošná aplikace univerzálního modelu nedává smysl. „Chytrá města budou stále více využívat svých digitálních dvojčat, kde obrazem reálného města bude jeho virtuální podoba,“ říká expert na 5G sítě, Miroslav Svítek z Ústavu dopravní telematiky ČVUT v Praze. „Dvojčata“ poslouží především k simulaci krizových situací.
Česko s největší pravděpodobností nepošle do Ruska v rámci tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany takzvaný bezpečnostní dotazník, což by prakticky znamenalo vyloučení ruské státní firmy Rosatom z účasti na této zakázce. Je to reakce na sobotní oznámení informací bezpečnostních složek, že se ruská rozvědka GRU měla podílet na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.
Digitalizace je jedním z možných stimulů hospodářské renesance, která by měla nastat po odeznění koronavirové pandemie. Pro nastupující chytré technologie je stěžejní nová generace mobilních 5G sítí. V České republice je aktuálně dostupná pro více než třetinu populace, v prvních městech se testují projekty, které pátou generaci mobilních sítí využívají.