seznam povinné literatury - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu seznam povinné literatury, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bylo to překvapení, alespoň pro většinu lidí. Michal Klíma, vládní zmocněnec pro média a dezinformace, ve středu ve své funkci náhle skončil. Jeho pozici vláda zrušila, agendu rozdělila. Klíma se sice od premiéra dočkal formálního poděkování, ovšem na tiskovou konferenci už jej ani nezvali a co je ještě podstatnější, výsledek jeho roční práce, takzvaný Akční plán proti dezinformacím, spadl do koše a vláda s ním nadále nepočítá. Kompletní odmítnutí Klímovy práce by však bylo velkou chybou.
Kandidát na post prezidenta republiky a senátor Pavel Fischer v rozhovoru pro web INFO.cz hovoří o dědictví komunismu, selhání polistopadové politiky, jeho politických vzorch, anebo rozdílech mezi životem ve velkých městech a na venkově. A třeba na adresu Miloše Zemana říká toto: „Mohu vám říct, že člověka zaskočí, jak vážné nebezpečí státu hrozí, když na Hradě sedí ruský výsadek.“
Pravomocné verdikty okresních a krajských soudů lze nově dohledat na internetu. Ministerstvo spravedlnosti pod vedením Marie Benešové (za ANO) vytvořilo po letech nezdarů novou databázi, ve které mohou soudy nižší instance sdílet anonymizované verdikty z civilní a částečně trestní agendy. Dostupnost minulých rozhodnutí má pomoci transparentnosti i předvídatelnosti soudních rozhodnutí.
Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková jsou kamarádky z vysoké školy. Do povědomí veřejnosti vstoupily především díky blogu a instagramovému profilu Červená propiska, kde mají přes 39 tisíc sledujících a pravidelně zde „servírují“ svým sledujícím příspěvky týkající se českého jazyka. Každé pondělí zveřejňují anketní diktát a upozorňují tak na časté pravopisné chyby. Český jazyk metaforicky přirovnávají ke svalu, který když neprocvičujeme, tak ochabne. Kromě pravopisu se toto duo zabývá i překladem, ...
Český spisovatel a dramatik Pavel Kohout patří ke generaci, která významně ovlivnila dění zejména ve druhé polovině 20. století. Jako dvacátník se podílel na komunistickém budování, stejně jako mnozí další však vystřízlivěl a stal se nejen klíčovou postavou pražského jara, ale také signatářem Charty 77. I dnes je autorsky činný a k aktuální politické situaci má očividně stále co říci – na konci ledna zveřejnily Lidové noviny a Respekt jeho otevřený dopis adresovaný prezidentu Miloši Zemanovi. Jak hodnotí ...
Na indonéském ostrově vyrostly monumentální svatostánky všech čtyř velkých světových náboženství. Buddhisté na ten svůj použili materiál, kterého je tu víc než dost – sopečný kámen.
Žáci základních škol, kteří chtějí studovat na škole s maturitou, letos poprvé skládali jednotné přijímací zkoušky. Didaktický test z českého jazyka, literatury a z matematiky byl letos povinný pro všechny. Názory, zda to byl správný krok, se liší, ale s objektivním hodnocením se podle odborníků ještě nějaký čas bude muset počkat.
Ministerstvo školství je poslední dobou diskutovaným rezortem. Začalo to novou ministryní a pokračovalo zavedením jednotných přijímacích zkoušek na střední školy, novelou vysokoškolského zákona a povinnou maturitou z matematiky. Největší rozpory a vášnivé diskuze však momentálně vyvolává plánovaná inkluze. O těchto a dalších tématech jsme hovořili s ministryní školství Kateřinou Valachovou.
Tomáš Kaplan Fojtík není ve světě sociálních sítí neznámou postavou. Jeho aktivity se točí především kolem knih a vším s nimi spojeným. Se zajímavými hosty pořádá literární besedy pod hlavičkou Pan Kaplan má knihy rád a je správcem facebookové skupiny Literární s(n)obi. „Diskuze o Padesáti odstínech čehokoli u nás nenajdete,“ charakterizuje skupinu.
Stačí k maturitě, když si žáci na amatérských webech prohlédnou obsah stovky knih? Nebo od nich máme chtít i vlastní analýzu a postřehy? Co by se mělo ve výuce literatury změnit?