síla gravitace - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu síla gravitace, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Mediální ozvěny návštěvy čínského vůdce Si Ťin-pchinga v Moskvě ještě neodezněly. Komentáře z velké většiny spadají do dvou kategorií: podle jedné Rusko definitivně upadlo do vazalské závislosti na Číně. Podle druhé na východě vzniklo silné strategické protizápadní spojenectví. Realita je jako obvykle výrazně složitější.
Bývalé uhelné doly na Ostravsku se mají za pár let proměnit v masivní zásobárny elektrické energie. Zástupci českého státního podniku Diamo a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v úterý podepsali v Praze dvě memoranda o spolupráci s britským startupem Gravitricity, jehož konečným cílem je vybudování první gravitační elektrárny na světě, která má vzniknout na českém území, konkrétně v některém z uzavřených černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji.
Akceptovat novou skutečnost bývá často náročné. Globální akcioví investoři se nyní nacházejí ve fázi popírání. Odmítají připustit, že úroky zůstanou v restriktivním pásmu dlouhodoběji. Jejich očekávání nejsou zcela iracionální. Vycházejí ze zkušenosti z poslední dekády, ve které centrální banky fungovaly pro trhy jako zachránce poslední instance. V uplynulém roce se však s návratem inflace zcela změnil duch doby. Neochotu investorů přijmout skutečnost, že se nacházíme v jiném finančním režimu, lze ...
Svou první knihu napsala těsně po vrcholu ekonomické krize před deseti lety. „Když jsem ji představovala na Londýnské ekonomické škole, posluchače tak pobouřila, že na mě pokřikovali,“ vzpomíná Katrine Marçalová, s níž deník E15 připravil rozhovor. Kniha se pak dočkala překladu do více než dvaceti jazyků a letos i českého vydání. Pod titulem Kdo vaří ekonomům? se švédsko-britská novinářka a publicistka zamýšlí, proč odborníci dlouhodobě přehlížejí ekonomickou hodnotu neplacené práce, kterou ženy vykonají v...
Přichází léto, odchází covid, delfíni opouštějí Benátky a lidi se vracejí do posilek. Sfoukávají prach z tréninkových deníků, listují jejich zažloutlými stránkami, hledají, kolik měli loni na podzim na benči a nakládají činku. A diví se, že to tak nějak nejde a že dneska asi zase někdo zapnul větší gravitaci.
Gravitace. Všudypřítomná přitažlivá síla mezi tělesy, která, úměrně jejich vzdálenosti a hmotnosti, ovlivňuje pohyby hmoty ve vesmíru. Jejímu působení nic neunikne. Proč začít text o současném dění v Rusku zmínkou o gravitaci? Protože se znamenitě hodí i jako metafora sloužící k pochopení fungování veřejného a politického prostoru.
Pokud má akcie alespoň pár let skutečně růst a skutečně vydělat investorům relevantní částku peněz, tedy nikoli jen interesantní procentuální výnos, musí v čele firmy stát člověk s více či méně přítomným (pato)genem eskamotéra. Ti se přitom dělí na tři skupiny, a to podle intenzity tohoto genu ve své DNA. Existují tak vizionáři, snílci a zaklínači. Ikonou první skupiny budiž navěky Steve Jobs, symbolem druhého týmu budiž Elon Musk, za lídra třetího proudu si pak troufáme pasovat Trevora Miltona.
Americké námořnictvo před pár dny informovalo o použití laserového děla ke zničení letícího bezpilotního letounu. Stalo se tak z vojenské lodi USS Portland v Tichém oceánu. To je však teprve začátek ve využívání této technologie.
Resveratrol, přírodní antioxidant přítomný v řadě rostlin, má další, tentokrát prokázaný blahodárný účinek: prodlužuje schopnost svalů uchovat si sílu a objem. Tvrdí to výzkumníci z Harvardovy lékařské školy v USA ve studii zveřejněné v časopisu Frontiers in Physiology.
Wikipedické heslo „yiddish“ uvádí, že jidiš je jedním z mnoha židovských jazyků, kterým hovořilo před druhou světovou válkou přes jedenáct miliónů Židů. Po válce tento jazyk téměř vymizel a s ním i celá jidiš kultura. Mendy Cahan (1963) hovoří o svém osobním příběhu s jazykem jidiš, o svých studiích v Izraeli, o reflexi jidiš v izraelské společnosti, o jidiš literatuře a o tom, jak se rozhodl založit jidiš knihovnu Yung Yidish v Tel Avivu.