situace na národní 17 11 1989 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu situace na národní 17 11 1989, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko si dnes připomíná 30 let od sametové revoluce. Národní třída v Praze, která je symbolem listopadových událostí, je od rána středem dění. Od brzkých ranních hodin se tam střídali zástupci parlamentních stran, aby uctili památku položením květin či zapálením svíce. Na představitele vlády počínaje premiérem Andrejem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem lidé pískali, nepříznivě reagovali také na Václava Klause mladšího. Premiér Babiš pak v Národním muzeu přednesl ke 30. výročí projev plný díků.
Sametová revoluce v Česku nebyla izolovaným procesem, ale spíše pozdní reakcí na proces demokratizace v ostatních zemích východního bloku. V osmdesátých letech se pod vlivem řady okolností politická a hospodářská situace v evropském komunistickém skanzenu stala neudržitelnou. Režimy nakonec v roce 1989 zkolabovaly v šesti zemích, každá si ale ke svobodě došla vlastní cestou.
Česko slaví třicet let svobody. Výročí sametové revoluce doprovodí o víkendu oslavy v ulicích, výstavy, nové knihy, projevy pamětníků, ale i demonstrace proti současné vládě a prezidentovi.
Letošní rok je ve znamení třicátého výročí takzvané sametové revoluce, události listopadu 1989 jako by ale předznamenaly už protestní akce z léta 1988. Tehdy se podle výpovědi účastníků tehdejších událostí lidé přestávali autoritářského režimu bát, přičemž šlo o první velkou zkoušku jeho pevnosti.
V čele nejsilnější české odborové centrály stojí pět let. Tři a půl roku velí z této pozice kampani Konec levné práce a nehodlá přestat. „Náš tlak na mzdy je pozitivní, nutí firmy, aby zvyšovaly produktivitu práce,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše postupně zbrojí na evropské volby. Po zkušenosti s rozchodem europoslanců Pavla Teličky a Petra Ježka s hnutím chce vzít Babiš tentokrát kampaň pevněji do rukou. „Proběhne to úplně jinak než ty první volby, které jsme sice těsně vyhráli, ale já osobně jsem se kampaně víceméně moc neúčastnil,“ říká Babiš.
Publikujeme rozhovor s předsedou Studentské komory Rady vysokých škol Michalem Zimou, který vyšel 9. listopadu na webu magazínu Perpetuum. Michal Zima mluví o nutnosti péče o demokracii, průběhu letošních oslav 17. listopadu i o potřebě vrátit do kalendářů Mezinárodní den studentstva: „Představitelé některých stran mají jakousi iracionální obavu z toho, že Mezinárodní den studentstva zde byl za komunismu a může být vnímán jako komunistický svátek. Chtěl bych říci, že to je důsledek, nikoli příčina. ...
Těžební společnost OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Uzavřeny by podle něj měly být doly Paskov, Lazy a Darkov. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) připustil, že informace o hromadném propouštění může vyvolat napětí. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda bude usilovat o to, aby propuštění lidé dostali v kraji jinou práci.
Referendum a následné vyhlášení nezávislé Krymské republiky vyvolaly reakce Západu. Brusel schválil sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu; týkají se zmrazení majetku a omezení cest do EU. Americký prezident Barack Obama pak oznámil sankce proti 11 ruským a ukrajinským politikům, včetně poradců prezidenta Vladimira Putina. Přesto Putin podepsal příslušný dekret, jímž uznal nezávislost Krymu na Ukrajině, což je první krok pro připojení poloostrova k Rusku.
Vlna odporu ukrajinské opozice proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi se začala rozlévat z Kyjeva i do dalších měst na západě Ukrajiny, tábor ohraničený barikádami po vzoru Majdanu se objevil například ve Lvově. Podobně se šíří i podpora od občanů evropských měst ve prospěch demokratické Ukrajiny. Demokracii na Ukrajině podpořili i obyvatelé Prahy a Brna.