skanska slovensko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu skanska slovensko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropský boj proti oxidu uhličitému tlačí developery ke snižování uhlíkové stopy. Stavět takzvaně udržitelně bude v následujících letech klíčové pro financování nových projektů. Tuzemští developeři chtějí pro výstavbu kanceláří i bytových domů už dnes ve větší míře využívat průmyslově zpracované dřevo. Brání jim v tom ale legislativa. Studio Qarta Architektura architektů Jiřího Řezáka a Davida Wittasseka teď nabízí možné řešení, jak v tomto ohledu v Česku prolomit ledy.
Hlavní město čeká nová budoucnost. Zatímco v uplynulých desetiletích developeři skupovali pozemky, plánovali jejich zástavbu a dohadovali se s úředníky o nezbytná razítka, nyní se začalo stavět. Pražský Institut plánování a rozvoje nedávno spočítal, že největší rozvojové lokality čítají dohromady 940 hektarů a mohlo by na nich vzniknout bydlení až pro 154 tisíc obyvatel a kanceláře pro více než 200 tisíc bílých límečků. Komu tyto pozemky a budoucnost Prahy patří?
Vytrvalost je jedním z charakteristických rysů, který majitele firmy Trigema Marcela Sourala přivedl mezi velké pražské developery. Po převážně komorních bytových projektech zahájil miliardovou výstavbu na pražském Lihovaru a pouští se i do nájemního bydlení. Na rozdíl od větších tuzemských konkurentů má jasno, komu jednou firmu předá. Jeho syn Vít už v rámci otcova holdingu rozjel startup Flat Zone.
Ceny rezidenčních nemovitostí stejně jako hlad po novém bydlení dál rostou. Výsledky trhu za první pololetí překonávají i tradičně optimistická očekávání developerů. Pro lidi s průměrnými příjmy je ale vlastní bydlení stále nedostupnější. Česko už několik let patří v tomto ohledu k nejhorším v Evropě. Přitom počet bytů na obyvatele je tady ve srovnání s jinými zeměmi zcela průměrný a výrazněji nezaostává ani nová výstavba.
Výstavba bytů vstupuje do nové éry. Developer s finskými kořeny YIT začne jako první na tuzemském trhu využívat prefabrikáty. Do bytů v novém projektu Lappi Hloubětín v Praze 9 bude montovat už hotové koupelny vyrobené v továrně na Slovensku. V Česku se podobným směrem vydávají i další firmy, cílem je mimo jiné nabízet bydlení dostupné i lidem s průměrnou pražskou mzdou.
Na trhu komerčních realit během prvních tří měsíců letošního roku změnily vlastníka nemovitosti za 290 milionů eur. Jednalo se o nejnižší aktivitu zaznamenanou v prvním kvartále od roku 2013. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2020, jemuž vévodil prodej portfolia bytů Residomo za 1,3 miliardy eur, poklesla investiční aktivita o 82 procent. Bez transakce Residomo by se jednalo o meziroční pokles o osm procent.
Nejsledovanější dopravní stavba na Slovensku, dálnice D1 v úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala, znovu ožívá. Kontrakt na stavbu za 6,6 miliardy korun podepsali zástupci Národní dálniční společnosti s firmou Skanska přímo na staveništi.
Více než rok trvající pandemie zasáhla všechny obory služeb i výroby a nevyhnula se ani stavebnictví. Problémy velkým stavebním firmám způsobil zejména nedostatek zahraničních pracovníků a váznoucí dodávky materiálů a komponentů. Nejvíce podle stavařů zasáhla krajské a městské projekty, které byly mnohdy odloženy.
Developerská a stavební firma Skanska prodala kancelářskou budovu Parkview v Praze na Pankráci investiční společnosti Deka Immobilien za 77 milionů eur (asi dvě miliardy korun). Budova nabízí 16 tisíc metrů čtverečních plochy v devíti nadzemních podlažích a 227 parkovacích míst.
Letošní bouřlivý vývoj ekonomiky urychlil rozvoj technologických firem zaměřených na nemovitosti. Odvětví realitních start-upů, známé jako PropTech, poskytuje řešení například pro bezdotykový provoz kancelářských center, pro přesnější odhady cen bydlení i pro realitní investování.