skladkování odpadu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu skladkování odpadu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Národní pivovar Budějovický Budvar se připojil k iniciativě Zálohujeme.cz. Chce tak přispět k tomu, aby se i v Česku konečně začaly vracet plechovky nejen od piva. „Aktuálně fungující kontejnerový sběr kovových odpadů, tedy i plechovek, pokládáme za nedostatečný,“ říká Robert Chrt, manažer pro strategii a business development Budvaru.
Jedním ze sektorů, které válka na Ukrajině pomůže akcelerovat, je biometan. Společnosti EFG, která na jeho výrobu z biologicky rozložitelného odpadu vsadila, provozuje dosud jedinou biometanovou stanici v zemi. „V roce 2024 chceme mít čtyři stanice a poté přidávat dvě ročně. Do roku 2030 bychom měli vyrábět přes deset milionů kubíků biometanu,“ říká šéf společnosti Tomáš Voltr. V Česku lze z biologicky rozložitelného odpadu získat ročně až sto milionů kubíků tohoto plynu
Energetická proměna, která čeká evropské státy, nemá obdoby. Konec uhlí je jen otázkou času a obnovitelné zdroje si budou ukusovat stále větší díl na výrobě i spotřebě energií. Větší nástup „zelených“ elektráren však v Česku limitují zeměpisné podmínky. Odborníci proto stále více mluví o potenciálu oběhového hospodářství, bez jehož nastartování se podle nich udržitelnosti nedosáhne.
Češi sice patří k evropským rekordmanům v třídění, tuzemské firmy ale v oblasti odpadového hospodářství stále přešlapují. Kromě opožděné legislativy scházejí kapacity na zpracování přebytečného odpadu, který se navíc mnohdy nedaří recyklovat. Částečně za to mohou vztahy česko-německého průmyslu, jak minulý týden zaznělo v panelové diskuzi na konferenci Cirkulář Chytré recyklace pořádané Asociací informačních technologií a telekomunikací a kolektivními systémy REMA.
Praha chystá přeměnu desítek tun škváry, která vzniká při spalování odpadu v malešické spalovně, na stavební materiál. Místo odpadu, který se musí za desítky milionů korun ročně odvážet na skládky, tak může město získat surovinu využitelnou zejména jako podkladový materiál ve stavebním průmyslu. Proces likvidace komunálního odpadu v metropoli by tak byl výrazně ekologičtější.
Z digitálních řešení pro odpadové hospodářství se stává lákavý byznys. Trhu, jehož odhadované tržby se pohybují v řádu stamilionů, nahrává nová legislativa. Obce motivuje k důslednějšímu třídění.
Je to už více než deset let, kdy tehdejší ministr pro životní prostředí Martin Bursík představil věcný záměr zákona o odpadech. Od té doby každý ministr životního prostředí chtěl předložit nový zákon o odpadech, ale vždy to nějak ztroskotalo na protichůdných zájmech.
Životní prostředí každoročně ohrožují kvanta chemikálií a dalších nebezpečných odpadů označených lebkou se zkříženými hnáty. Místo speciálních skládek se ztrácejí neznámo kam. Vyplývá to z informací České inspekce životního prostředí. Stát hodlá s nelegálním skládkováním zatočit výrazným snížením poplatků. Nebezpečným odpadem může být pestrá škála věcí a látek včetně vysloužilých baterií, zářivek nebo eternitové střešní krytiny obsahující azbest.
Přibližně už tři procenta českých obcí monitorují podle statistik společnosti EKO-KOM své odpadové hospodářství, aby věděly, kolik odpadu třídí. Část z nich si kvůli sběru těchto dat najímá externí firmy. Motivaci mají finanční. Obce s vyšším podílem vytříděného odpadu chce ministerstvo životního prostředí zvýhodnit v chytané novele odpadového zákona.
Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) je nezisková organizace, která se snaží šířit myšlenky cirkulární ekonomiky a svými projekty přispět k přechodu na ni. Mezi hlavní akce pořádané organizací INCIEN patří především konference Odpad zdrojem, kde se snaží propojovat zástupce samospráv s odborníky. Svými aktivitami mimo jiné INCIEN přispívá k naplňování globálních Cílů udržitelného rozvoje. Soňa Jonášová absolvovala zemědělské inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně. V roce 2015 založila Institut ...