skladkování odpadu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu skladkování odpadu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S globálním přechodem na obnovitelné zdroje energie je stále naléhavější otázkou, kam s vyřazenými technologiemi. První generaci fotovoltaických elektráren pomalu končí životnost a recyklace těchto zařízení zatím není spolehlivě vyřešena. Počet vyřazených solárních panelů přitom může postupně jít až do miliard. Česko má však v tomto směru časovou výhodu, zatěžkávací zkouška ho čeká až kolem roku 2035. Celosvětovým problémem je i likvidace listů větrných turbín, jejichž velikost navíc roste.
Češi se stále příliš spoléhají na skládkování navzdory tomu, že je to nejméně vhodný způsob nakládání s odpady. Už za dva roky by se přitom v tuzemsku mělo podle zákona o odpadech recyklovat alespoň šedesát procent komunálního odpadu. Navíc by se měl poměr recyklovaného odpadu každých pět let zvyšovat. Data přitom ukazují, že se situace v posledních letech nemění.
Udržitelnost neboli ESG, je často vnímána jen jako trend. Stává se ale nedílnou součástí obchodních aktivit. Jak výrobci léčiv přistupují k udržitelnosti a připravují se na ESG reporting? Mluvili jsme s Ines Windisch, ředitelkou HR, komunikace a udržitelnosti ve společnosti Zentiva, která je jedním z největších výrobců léků v České republice.
Od 1. ledna příštího roku se nejspíš rozloučíme se třemi sazbami daně z přidané hodnoty (DPH). Vláda totiž na čtvrteční tiskové konferenci představila v rámci Ozdravného balíčku čítající 58 opatření i redukci sazeb DPH na dvě a snížení daně například u knih. Jak bude nová daň z přidané hodnoty vypadat? Co bude patřit do jaké sazby? A kolik tento krok podle plánů má přinést do státní kasy?
Národní pivovar Budějovický Budvar se připojil k iniciativě Zálohujeme.cz. Chce tak přispět k tomu, aby se i v Česku konečně začaly vracet plechovky nejen od piva. „Aktuálně fungující kontejnerový sběr kovových odpadů, tedy i plechovek, pokládáme za nedostatečný,“ říká Robert Chrt, manažer pro strategii a business development Budvaru.
Jedním ze sektorů, které válka na Ukrajině pomůže akcelerovat, je biometan. Společnosti EFG, která na jeho výrobu z biologicky rozložitelného odpadu vsadila, provozuje dosud jedinou biometanovou stanici v zemi. „V roce 2024 chceme mít čtyři stanice a poté přidávat dvě ročně. Do roku 2030 bychom měli vyrábět přes deset milionů kubíků biometanu,“ říká šéf společnosti Tomáš Voltr. V Česku lze z biologicky rozložitelného odpadu získat ročně až sto milionů kubíků tohoto plynu
Energetická proměna, která čeká evropské státy, nemá obdoby. Konec uhlí je jen otázkou času a obnovitelné zdroje si budou ukusovat stále větší díl na výrobě i spotřebě energií. Větší nástup „zelených“ elektráren však v Česku limitují zeměpisné podmínky. Odborníci proto stále více mluví o potenciálu oběhového hospodářství, bez jehož nastartování se podle nich udržitelnosti nedosáhne.
Češi sice patří k evropským rekordmanům v třídění, tuzemské firmy ale v oblasti odpadového hospodářství stále přešlapují. Kromě opožděné legislativy scházejí kapacity na zpracování přebytečného odpadu, který se navíc mnohdy nedaří recyklovat. Částečně za to mohou vztahy česko-německého průmyslu, jak minulý týden zaznělo v panelové diskuzi na konferenci Cirkulář Chytré recyklace pořádané Asociací informačních technologií a telekomunikací a kolektivními systémy REMA.
Praha chystá přeměnu desítek tun škváry, která vzniká při spalování odpadu v malešické spalovně, na stavební materiál. Místo odpadu, který se musí za desítky milionů korun ročně odvážet na skládky, tak může město získat surovinu využitelnou zejména jako podkladový materiál ve stavebním průmyslu. Proces likvidace komunálního odpadu v metropoli by tak byl výrazně ekologičtější.
Z digitálních řešení pro odpadové hospodářství se stává lákavý byznys. Trhu, jehož odhadované tržby se pohybují v řádu stamilionů, nahrává nová legislativa. Obce motivuje k důslednějšímu třídění.