sklářský průmysl - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sklářský průmysl, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) chce zavést program kompenzací pro firmy ze zpracovatelského průmyslu. Náklady odhaduje na 25 až 28 miliard korun. První návrh pomoci chce vládě předložit v září. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.
Evropská komise očekává, že Rusko ještě před koncem roku zavře plynové kohouty. V přípravě je proto návrh úsporných opatření, které mají zabránit kritickým nedostatkům v zimních měsících. Dokument, který Komise zveřejní příští týden, mluví i o možnosti nařízeních členských států o zákazu provozu podniků, které nejsou nezbytné. „Budeme-li jednat už nyní, můžeme snížit dopady náhlého přerušení dodávek o jednu třetinu,“ uvedla Komise v dokumentu, který ještě může být před plánovaným přijetím 20. července ...
Tuzemská sklářská obalová společnost Vetropack Moravia Glass, která je z hlediska tržeb největší na tuzemském trhu, se zatím úspěšně brání ekonomickým turbulencím. I přes trvající pandemii a rostoucí ceny vstupů zvýšila o dvanáct procent tržby na bezmála 2,5 miliardy a před zdanením vydělala zhruba 328 milionů korun. Oproti předchozímu roku ji zisk nicméně klesl z 406 milionů, vyplývá z výroční zprávy.
Sklářství, které patří k energeticky nejnáročnějším provozům, se musí připravit na těžké období růstu cen plynu i elektřiny. K tomu sklárnám zdražují i ostatní vstupy a vypadávají důležité trhy. Preciosa Lighting, která exportuje křišťálové lustry do celého světa, přesto zůstává optimistická. „Výhled pro tento rok díky nasmlouvaným projektům vypadá dobře, ale zůstávám opatrný. Uvidíme na konci roku. Máme výhodu, že naše výrobky nejsou jen produktem tavení křemíku v peci, ale vzbuzují zároveň emoce,“ říká ...
České sklářství se řítí do další krize. Po překonání pandemických dopadů se podniky v jednom z nejtradičnějších českých oborů musejí vypořádávat se skokovým a už několik měsíců trvajícím zvyšováním cen energií. Marže si dokáže udržet jen hrstka z nich, zbylé připravují – či alespoň zvažují – investice do elektrifikace výroby. Někteří výrobci připouštějí i omezování výroby.
Největší světové videoherní firmy dál posilují. Za nákupy slabších konkurentů vydaly jen za posledních několik měsíců bezmála sto miliard dolarů. Na českém trhu, kde rozhodně je do čeho investovat, dominuje švédský Embracer.
Unijní státy budou moci podpořit své firmy, které kvůli válce na Ukrajině přišly o dodavatele nebo kterých se dotkly ekonomické sankce. A to tak, jak byly zvyklé během pandemie. Evropská komise v těchto dnech spolu s členskými státy dokončuje „krizový dočasný rámec“, který umožní unijním vládám rychle vypsat dotační a záruční programy, jež pomohou firmám s likviditou nebo s náklady na energie. Dokončen by měl být před koncem března.
Obuvník, mechanik hudebních nástrojů, kloboučník, sklář a brusič skla, hutník, kominík, kameník, kamnář či košíkář. To je jen část učebních oborů, které v posledních letech bojují s nezájmem žáků o studium a následné uplatnění v praxi.
Tatra, ČKD, Škoda, Baťa, hotel Alcron nebo třeba legendární „mýdlo s jelenem“. To jsou značky, které zrodil prvorepublikový průmysl a jejichž zvuk nezanikl ani po desetiletích existence. Dobu, v níž vtiskli svou nesmrtelnost do byznysu průmyslníci jako Tomáš Baťa, František Ringhoffer, Justus von Liebieg nebo Johann Schicht, popisuje profesor Ivan Jakubec z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. „Na Pankráci v Praze se vyráběly motocykly Jawa, Plzeň měla svou ...
Carský dvůr v Rusku, Versailles, vídeňský Hofburg, luxusní jachty nebo sítě luxusních hotelů. Křišťálové lustry z Kamenického Šenova osvětlují už více než dvě stovky let mnoho jedinečných míst po celém světě.