skok z vesmíru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu skok z vesmíru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ve věku 85 let zemřel publicista a spisovatel Karel Pacner. Proslavil se především publikacemi o kosmonautice a vesmíru. V roce 1969 byl jako novinář v USA na startu mise Apolla 11. Pro deník E15 loni komentoval úspěšný let soukromé vesmírné lodi Crew Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. „Musk je inspirátor, díky němu se kosmonautika opět rozhýbala,“ řekl v rozhovoru.
V pátek proběhl první skok Starhopperu, což je testovací verze budoucí kosmické lodě Starship, se kterou chce šéf SpaceX Elon Musk dopravit člověka na Mars. Podle Muska proběhl test bez problémů a Starhopper se dostal do výšky dvaceti metrů. Brzy by měl proběhnout další test, při kterém se dostane do výšky až 200 metrů.
Před padesáti lety odstartoval modul Apollo 11 svou pouť k povrchu Měsíce. V dohledné době by se k němu lidstvo mohlo vydat znovu. Aspoň takové jsou záměry amerického prezident Donalda Trumpa. Ambiciózní nový program se jmenuje Artemis a do roku 2028 by měl zajistit „stálou přítomnost člověka“ na Měsíci. Velkou roli při průzkumné činnosti mají hrát start-upy.
Letecký vizionář Diego Saikin byl součástí týmu izraelské společnosti SpaceIL, který v dubnu vystřelil směrem k Měsíci sondu Berešit. Ta na lunárním povrchu sice nepřistála, ale chyběl jen kousek. Už nyní společnost chystá pokračování v podobě sondy Berešit 2. „Před naší cestou se zdál koncept naprosto bláznivý, nikdo nevěděl, co může čekat. Lidé se nám smáli, když jsme jim říkali, že chceme dosáhnout povrchu Měsíce. Věřím, že s druhou stejnou sondou bychom dosáhli úspěchu,“ říká někdejší student pražského...
Malá plastová krabička napěchovaná čipy – to je symbol dnešního světa moderních technologií. Svému tvůrci, společnosti Apple, přinesla výroba chytrých telefonů jako prvnímu na světě tržní ocenění přes bilion dolarů. A v symbióze s mobilem vyrůstají další giganti – Amazon, Google, Facebook, Uber, Airbnb...
Dvojice robotických aparátů, kterou vypustila na asteroid Ryugu japonská sonda Hajabusa 2, úspěšně přistála. Potvrdila to japonská vesmírná agentura JAXA, která již v pátek na základě telemetrických dat hovořila o přistání optimisticky. Potvrzení úspěchu včetně fotografií odeslaných roboty ale získala JAXA až nyní.
Zatím vypustili jen jeden satelit, který si nechali vyrobit v Evropě. Další dvě družice si už Thajci chtějí vyvinout a vyrobit částečně sami. Pomoct by jim chtěly i české firmy. „Snažíme se už nějakou dobu navázat spolupráci s thajskou vesmírnou agenturou GISTDA. Její prezident už na naše pozvání přijel do Prahy. České firmy mohou Thajcům pomoci s vývojem software, materiálů i stavbou satelitů,“ říká Petr Bareš, šéf Czech Space Alliance, která sdružuje české firmy s vesmírným výrobním programem.
Byrokracie. Administrativa. Dokumenty, certifikáty, razítka, podpisy… Kdekomu se při té myšlence zježí vlasy hrůzou, opotí se čelo, noha začne nervózně podupávat. Těžko se najde činnost, která by byla lidmi tak málo oblíbená. Pořádek musí být, ale proč vlastně?
V Chile začala stavba největšího dalekohledu světa. ELT bude mít hlavní zrcadlo o průměru 39 metrů. Dalekohled má být dokončen v roce 2024. Stavbu realizuje Evropská jižní observatoř, jejímž členem je také Česká republika.