skupenství vody - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu skupenství vody, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost vodního ledu. Podle vesmírné agentury NASA vědci přímo pozorovali jednoznačné důkazy ledu na obou pólech přirozeného souputníka Země.
Ke konci životnosti se nezadržitelně blíží jeden z nejvýznamnějších nástrojů při pátrání po exoplanetách, tedy planetách mimo sluneční soustavu. Řeč je o Keplerově teleskopu.
Již dlouhou dobu je známo, že voda může zůstat v kapalném stavu i pokud teplota klesne pod nulu – například v mracích, které se nacházejí vysoko v atmosféře. Mrazící efekt je totiž závislý na řadě faktorů ovlivňujících molekuly uvnitř vody a také na rychlosti krystalizace.
Dvacet dalších planet, které by lidé mohli teoreticky osídlit, našel tým vědců amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Pokud se jejich domněnky potvrdí, zvýší se počet planet mimo sluneční soustavu, které mají vhodnou velikost i teplotu na to, aby na nich mohl existovat život, na zhruba pět desítek, informoval server New Scientist.
Lidé mají o nejhojnější sloučenině na Zemi poměrně málo informací – alespoň co se týče chování vody na atomární úrovni. Specialisté právě odhalili další nové vlastnosti.
V loňském speciálu s tématem péče o prádlo jsme se zaměřili především na téma praček. Letos jsou v našem hledáčku hlavně sušičky, abychom zdůraznili fakt, že se z ošklivého káčátka byznysu s domácími spotřebiči během pouhých několika let stala jedna z nejprodávanějších kategorií na trhu.
Na Marsu přistál modul Schiaparelli, zatím se ale neví, zda manévr byl úspěšný. Pozemní řídící středisko ještě nedostalo očekávaný potvrzující signál. Modul k rudé planetě dorazil v sobotu s družicí Trace Gas Orbiter (TGO) v rámci projektu ExoMars Evropské kosmické agentury (ESA) a ruské agentury Roskosmos, zaměřeného na hledání případných stop života na Marsu.
Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které by tedy mohla být tekutá voda. Oznámila to dnes Evropská jižní observatoř (ESO), jejíž dalekohledy, mimo jiných zařízení, vědci při objevu použili. O události podrobně informuje prestižní vědecký časopis Nature.
Sonda Kepler objevila exoplanetu, která se dosud nejvíce podobá Zemi. Podle kosmické agentury NASA její odhalení znamená „malý krok k zodpovězení otázky, zda jsme jedinými obyvateli vesmíru.“
Vypařování, tedy proces přeměny skupenství kapaliny na plyn, je všeobecně známým jevem, který v sobě skrývá neuvěřitelné množství energie a děje se de facto neustále a všude. Inženýři z Kolumbijské univerzity se v rámci snahy najít další zdroj obnovitelné energie jali tento proces zkoumat a nedávno přišli s objevem, který může znamenat revoluci: vyvinuli takzvané hygroskopicky poháněné umělé svaly, které jen díky změnám ve vzdušné vlhkosti dokážou generovat elektřinu.