slaba koruna - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu slaba koruna, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Již od loňského června drží Česká národní banka svou klíčovou úrokovou míru na sedmi procentech. Důvodem je snaha tlumit silné inflační tlaky v ekonomice. Na nadcházejícím středečním měnověpolitickém zasedání bankovní rady se s velkou pravděpodobností nic nezmění. Diskuze centrálních bankéřů v čele s guvernérem Alešem Michlem se však začne točit kolem načasování prvního snížení sazeb. K němu může dojít již v závěru letošního roku.
Používá je každý, aniž by se musel zamýšlet nad jejich fungováním. Peníze. Období jejich zdánlivé nekomplikovanosti ale končí, myslí si někdejší vrcholný manažer logistické společnosti DHL Alex Pilař. Dlouhé roky nevídaná inflace, digitalizace bankovnictví a nástup kryptoměn podle něj otevírají cestu k zásadní proměně. „Peníze jako takové a teorie s nimi spojené jsem dlouho neměl na svém radaru. Bitcoin mě přiměl je studovat, přemýšlet o nich a zjišťovat, jak nefunkční a rozbité jsou,“ vysvětluje Pilař, ...
Akcie britského návrháře čipů Arm otevřely první den obchodování růstem o deset procent proti ceně stanovené pro primární veřejnou nabídku (IPO). Později se růst zvýšil až zhruba na dvacet procent. Obchodování na americkém trhu Nasdaq zahájily na 56,1 dolaru za akcii, cena stanovená pro začátek obchodování přitom činila 51 dolarů. Podnik tak dosáhl při svém debutu ocenění téměř šedesát miliard dolarů, téměř 1,4 bilionu korun, což podle agentury Reuters dává naději dalším firmám, které plánují vstoupit na ...
Česko zažije po zhruba třinácti letech už skoro nečekaný, zato však vymodlený úkaz. Míra inflace v zemi totiž v optimistickém případě už tento měsíc klesne pod úroveň sazeb České národní banky, tedy pod sedm procent. Přinejmenším pro domácí banky to bude znamenat faktický konec inflační éry. Protože miliardy uložené u centrální banky jim začnou vynášet více, než činí inflace. Obyčejní lidé, pro které je sedm procent na jakémkoli typu účtu pouhou utopií, si mohou symbolicky otevřít snad jen malé šampaňské, ...
Koruna v posledních dnech oslabila vůči společné evropské měně na nejslabší úrovně od konce minulého roku – jedno euro nyní vyjde na více než 24,30 koruny. Až do půlky prázdnin se přitom kurz držel pod hranicí 24 korun. Takový vývoj může zdražit pohonné hmoty či dováženou elektroniku. A může mít i vliv na rozhodování bankovní rady ČNB ohledně nastavení úrokových sazeb.
Pro technologické giganty minulý pátek oficiálně skončila éra nezřízeného fungování, alespoň tedy v Evropské unii. V platnost totiž částečně vstoupila unijní regulace známá jako Akt o digitálních službách (DSA), která má za úkol vymezit mantinely službám jako Facebook, Google, ale také Zalando nebo Booking. Mezi velmi velké platformy (VLOP) se zřejmě brzy zařadí také největší pornoserver světa Xvideos, který sídlí v Praze.
Německá ekonomika se na jaře propadla do recese. Po poklesu o 0,4 procenta v závěrečném kvartálu roku 2022 následoval opět mírný sestup o 0,1 procenta v prvním kvartále letošního roku. Díky nárůstu spotřebitelských výdajů se situace v polovině roku 2023 stabilizovala, informoval Spolkový statistický úřad, to ale zároveň znamená stagnaci největší evropské ekonomiky. „Pokračující stagnace německé ekonomiky limituje i domácí růst,“ varuje Česká národní banka (ČNB).
Hledání viníka drahoty tuzemských potravin má výsledek, který nejspíš exministra Nekulu, jenž pořádal hon na předražující obchodní řetězce, musí dost překvapit. Po farmářích, kteří ohlásili už před časem meziroční zvýšení zisků v průměru o 142 procent, nyní hlásí pěkně naplněné kasičky i potravináři. Až se mnoha lidem otevírá kudla v kapse.
Čínská realitní skupina Evergrande, která je dlouhodobě dluží stovky miliard dolarů a od letošního jara pracuje na restrukrutalizaci dluhu, požádala o ochranu před americkými věřiteli. Ta má ochránit její aktiva v USA. Čínská skupina je momentálně nejzadluženější realitní společností na světě.
Nová prognóza České bankovní asociace pro letošní rok předpokládá jen velmi mírný růst tuzemské ekonomiky o 0,1 procenta. Proti květnové prognóze se odhad nepatrně zhoršil a vrátil se zpět na odhad z kraje letošního roku. Inflaci pro letošní rok stále čeká 11 procent a v jeho závěru kolem osmi procent, vyplývá z nové makroekonomické prognózy, kterou představila Česká bankovní asociace.