sleva mhd - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sleva mhd, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Od 1. července 2022 začne platit pro osoby invalidní ve třetím stupni nová sleva. Ve vlacích ve druhé třídě a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky za 50 procent z obyčejného jízdného. Stačí mít QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a při nákupu jízdenky vybrat nebo nahlásit příslušný tarif pro osoby invalidní ve třetím stupni.
Cestující využívající v pražské integrované dopravě (PID) jednotlivé jízdenky, si od neděle za cestování připlatí. Jízdenka na 30 minut zdražuje z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zvyšuje se rovněž cena sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90 minutové z 32 na 42 korun. Ve středních Čechách se zvýšily ceny jednorázových i předplatních jízdenek o pětinu až čtvrtinu. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné ...
Praha, která má rozpočet jako střední ministerstvo, se letos potýká s velkými výpadky příjmů. A to nejen kvůli koronavirové pandemii, ale i kvůli snížení daně z příjmu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce situaci řešit zejména úsporami, investice omezovat nechce. „Musíme teď zainvestovat do zelené obnovy a pak se nám to vrátí,“ říká o velkých projektech, které jeho koalice započala a které by chtěl dotáhnout.
V pražské integrované dopravě (PID) zdraží od 1. srpna jízdenka na 30 minut z 24 na 30 korun a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž sms jízdenky, a to o v případě 30minutové z 24 na 31 korun a 90 minutové z 32 na 42 korun. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 korun. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
Zdražit, nebo nezdražit veřejnou dopravu v hlavním městě? Ekonomické důvody hovoří pro první možnost, ty politické z pochopitelných důvodů pro tu druhou. A stejně tak asi není překvapivé, že první variantu podporuje vedení pražského dopravního podniku (DPP).
Ministerstvo financí by i letos rádo hospodařilo s až 500miliardovým schodkem. Šéfka rezortu Alena Schillerová (za ANO) předevčírem potvrdila to, co bylo zřejmé od konce loňského roku: schodek 320 miliard, plánovaný doposud, je neudržitelně mělký.
Česká ekonomika letos poroste o 3,1 procenta, odhaduje ministerstvo financí v nové lednové makroekonomické prognóze. Rezort tak zhoršil svůj výhled z loňského září, kdy ještě očekával růst o 3,9 procenta. Novou predikci využije ministryně financí Alena Schillerová (ANO) k přípravě novely státního rozpočtu pro tento rok, kterou chce předložit na přelomu února a března.
Dopravci zatím letos získali od státu na kompenzacích za slevy na jízdném podstatně méně než v minulém roce. Kvůli koronavirové pandemii, která částečně ochromila regionální železniční i autobusovou dopravu, vyplatil stát dopravcům od začátku roku do září 2,8 miliardy korun, loni za stejné období se jednalo o 4,3 miliardy korun. Ministerstvo ve svém rozpočtu na příští rok počítá s tím, že se využívání slev vrátí na předkrizovou úroveň.
Praha má po ministerstvu práce a sociálních věcí a rezortu školství třetí největší rozpočet v republice. Propady v příjmech, ať už vinou klesající ekonomiky či daňových změn, tak v hlavním městě představují mnoho miliard korun. Město proto zvažuje pětimiliardový úvěr. „Praha si historicky půjčila na obnovu města po povodních v roce 2002. Dá se říci, že postupujeme na základě této praxe,“ říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který je pražským „ministrem financí”.
Veřejná doprava v metropoli se v posledních dnech stala hned dvakrát předmětem zvýšeného veřejného zájmu.