sleva na jízdném pro seniory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sleva na jízdném pro seniory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dopravci zatím letos získali od státu na kompenzacích za slevy na jízdném podstatně méně než v minulém roce. Kvůli koronavirové pandemii, která částečně ochromila regionální železniční i autobusovou dopravu, vyplatil stát dopravcům od začátku roku do září 2,8 miliardy korun, loni za stejné období se jednalo o 4,3 miliardy korun. Ministerstvo ve svém rozpočtu na příští rok počítá s tím, že se využívání slev vrátí na předkrizovou úroveň.
Nejhorší je, když se to na vás začne sypat ze všech stran. A platí to i v politice. Do podobné situace se dostává premiér Andrej Babiš (ANO), jehož pozice se mohla ještě nedávno zdát téměř neotřesitelná. Do příštích sněmovních voleb je sice ještě daleko, otřesů ale znatelně přibývá. Stručně řečeno, Andreji Babišovi docházejí zdroje, ze kterých může čerpat podporu pro sebe a jeho hnutí.
Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně to je o 1,1 miliardy méně. Důvodem poklesu je především omezení cestování během koronavirové krize, před ní kompenzace naopak spíše rostly. Vyplývá to z údajů ministerstva dopravy. Slevy platí od září 2018, celkově od té doby za ně zaplatil více než 10,1 miliardy korun.
Komunisté se o víkendu rozhodli, že podpoří vládní návrh státního rozpočtu pro letošní rok se schodkem 500 miliard korun. Na rozdíl od minulých jednání o rozpočtu, které se konaly během nouzového stavu, se ale o novele nebude rozhodovat zrychleně za jeden den, ale standardně několik týdnů. Strany už chystají pozměňovací návrhy.
Ještě než vláda začala uvažovat o půlbilionovém schodku státního rozpočtu, chtěla jít ministryně financí Alena Schillerová (ANO) spíše cestou úspor. Na začátku nouzového stavu v březnu slíbila zrušit nejen účtenkovou loterii, ale i čím dál nákladnější slevy na jízdném pro žáky a studenty a ponechat tuto výhodu jen důchodcům. Od slibu, který měl státní kase uspořit čtyři miliardy, ale couvla a slevy fungují dál.
Přesně dva měsíce poté, co se zavíráním škol na zemi dopadla karanténa, tak se věci ve větším začaly vracet do normálu. Projevy pandemie ustupují, restrikce se rozvolňují. Pondělí tak může být nejenom bodem zlomu, ale i příležitostí k poločasovému bilancování.
České dráhy loni hospodařily se ziskem 1,3 miliardy korun, což je meziročně asi o 100 milionů korun více. K zisku přispěly všechny dceřiné společnosti skupiny včetně osobní i nákladní dopravy. Státní dopravce loni přepravil 182 milionu cestujících, meziročně o tři miliony více, oznámila firma. V současnosti se skupina potýká kvůli koronavirové krizi s výpadkem příjmů v řádech miliard korun.
Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) byl hlavní postavou minulé ekonomické krize jako ministr financí, tu současnou spojenou s epidemií koronaviru sleduje zpovzdáli. Se všemi opatřeními vlády souhlasí, přišla ale podle něj pozdě. Vláda by navíc měla podle něj novelizovat státní rozpočet pro tento rok a seškrtat zbytečné výdaje. „Prostě konec mejdanu. Stát si musí zvyknout na mnohem levnější provoz,“ říká.
Levné cestování studentů a seniorů vyjde státní pokladnu draho i v příštím roce. Ministerstvo dopravy očekává, že za kompenzace slev z jízdného, které vyplácí dopravcům, vydá zhruba šest miliard korun. Je to více, než kolik činil účet za prvních dvanáct měsíců od zavedení slev od loňského září do letošního srpna. Tehdy to bylo necelých 5,6 miliardy.
Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce byl v září rekordně vysoký, stát dopravcům vyplatil více než 578 milionů korun. Proti loňskému září je to o 115 milionů korun více. Informovala o tom mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Podle úřadu je navýšení ovlivněno začátkem školního roku.