Slovensko stíhačka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Slovensko stíhačka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Evropské státy se pustily do vyzbrojování, aby nahradily techniku, kterou přenechaly Ukrajině, a zároveň své armády modernizovaly. „Pochopily, že není čas to odkládat,“ říká obchodní ředitel Tatra Defence Vehicle Robert Vent. Většina států se přitom snaží zapojovat domácí průmysl, alespoň ve formě podílu na dodávkách.
Každá krize má byznysové vítěze. U ruské agrese na Ukrajině je to bezpochyby zbrojní průmysl. Ostatně jako během každého většího konfliktu.
Strop výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP doporučovaný NATO se zřejmě už brzy změní v nezbytné minimum. Očekává to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pokud armáda dostane v příštím roce 150 miliard korun, tedy ona dvě procenta českého HDP, doufá, že by si země mohla dovolit například americké stíhačky F-35. „Musíme ale započítat i nové tanky či nová bojová vozidla pěchoty. Vojsko je podinvestované, na technice je to vidět,“ říká.
Válka na Ukrajině vyvolala v Evropě debatu nejen o nutnosti daleko lepší připravenosti na konflikt velkého rozsahu, ale i o roli jednotlivých zemí v bezpečnostní architektuře kontinentu. Pohled se upírá především na východ EU, jenž bezprostředně čelí ruské hrozbě a vnímá ji citlivěji než západněji položené země. Lídrem ve zbrojení je Polsko, které hodlá vybudovat nejsilnější pozemní síly v Evropě.
Dobré ráno! Je 325. den roku, svátek má Albert, před devíti lety na Ukrajině začaly v ulicích demonstrace zvané Euromajdan, které vedly k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče a popudily Kreml. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Zásah polského pohraničí raketou zřejmě ruské výroby, při němž zahynuli dva lidé, nebyl podle všeho namířený proti Polsku. Přesto ukázal reálnou hrozbu těchto zbraní překonávajících za extrémně krátkou dobu stovky i tisíce kilometrů. Ochranou před nimi jsou systémy protivzdušné obrany, jako je například americký mobilní komplet Patriot se střelami dlouhého doletu země-vzduch. Česko však žádný podobně účinný systém především proti balistickým raketám nemá, a to už od devadesátých let minulého století.
Přestože jsou země v sousedství Ukrajiny ve střehu od počátku ruské invaze, v poslední době jejich obavy ještě sílí. Střela, která se z bojiště zatoulala do Polska, není prvním případem přelití války přes hranice. Už na konci října dopadly trosky ruské rakety do Moldavska, předtím jiné narušily jeho vzdušný prostor. Šéf vlády v Bratislavě Eduard Heger ujišťuje, že slovenské nebe je chráněno jako nikdy předtím. Minulý měsíc však Bratislava přišla o jednu baterii vyspělého protiraketového systému Patriot.
Pokročilé simulátory pro výcvik pilotů nebo podíl na výrobě takzvaných pomocných motorových jednotek a dalších komponent. To jsou první příklady možného zapojení českých firem do subdodavatelského řetězce pro americké stíhačky F-35 Lightning II, o jejichž nákupu začalo před měsícem jednat ministerstvo obrany se Spojenými státy. Armáda požaduje 24 strojů. Pokud by se Česko pro nejmodernější nadzvukové bojové letouny současnosti rozhodlo, zemi by to podle odborníků přineslo transfery technologií a know-how.
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Na ostravském letišti Leoše Janáčka se v září uskuteční už 22. ročník největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě. Dny NATO přivítají zástupce více než 20 zemí a představí návštěvníkům mimo jiné vojenskou techniku, která se stará o bezpečnost členských států Severoatlantické aliance.