slovenský hdp v roce 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu slovenský hdp v roce 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Strop výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP doporučovaný NATO se zřejmě už brzy změní v nezbytné minimum. Očekává to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pokud armáda dostane v příštím roce 150 miliard korun, tedy ona dvě procenta českého HDP, doufá, že by si země mohla dovolit například americké stíhačky F-35. „Musíme ale započítat i nové tanky či nová bojová vozidla pěchoty. Vojsko je podinvestované, na technice je to vidět,“ říká.
Bratislava před třemi roky získala svůj Metropolitní institut Bratislavy (MIB), obdobu pražského Institutu pro plánování a rozvoj (IPR). Slovenské hlavní město, jehož rozvoj se do té doby vyznačoval překotným vývojem podle vize aktuálního politického vedení, získává poprvé ucelenější vizi. Měnit se začínají veřejná prostranství, město jedná s developery a staví byty. Na to vše mu ale chybí peníze. Podobně jako Praha má problém s lidmi nepřihlášenými k trvalému pobytu. „Hlavním příjem samospráv na Slovensku...
V Česku postupně přibývá Slováků a Slovenek. Tvoří pětinu cizinců, kteří v zemi pobývají. Na konci ledna jich v ČR žilo téměř 116 900. Od začátku roku 2007 se jejich počet téměř zdvojnásobil. České instituce a podniky předloni zaměstnávaly přes 177 tisíc lidí ze Slovenska. Ti tak tvořili téměř dvě pětiny zahraničních zaměstnanců v Česku. Na českých vysokých školách studovalo v roce 2017 kolem 21 500 slovenských studentů, jejich podíl roste. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra a Českého statistického ...
Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše postupně zbrojí na evropské volby. Po zkušenosti s rozchodem europoslanců Pavla Teličky a Petra Ježka s hnutím chce vzít Babiš tentokrát kampaň pevněji do rukou. „Proběhne to úplně jinak než ty první volby, které jsme sice těsně vyhráli, ale já osobně jsem se kampaně víceméně moc neúčastnil,“ říká Babiš.
Šéf volebního štábu ODS Zbyněk Stanjura vylučuje účast v příští vládní sestavě, kde by jeho strana neprosadila dvanáct pro ni nepřekročitelných požadavků. Patří mezi ně hlavně snižování daní a byrokracie. „Staneme se součástí jen takové vlády, která bude mít z našeho pohledu smysluplný program. Chtěli bychom být v koalici, která bude pro něco, a ne proti něčemu,“ říká s tím, že v opačném případě půjdou občanští demokraté znovu do opozice.
I kdyby se podařilo najít klíč k vyřešení syrského konfliktu, s jeho důsledky ve formě milionů uprchlíků a tisíců nebezpečných radikálů se svět bude potýkat ještě dlouho. Vztahy mezi Západem a Východem poznamená i výsledek prezidentských voleb v USA. EU bude muset řešit i vnitřní problémy, hrozí jí odchod důležitého člena.
Slovenské ministerstvo financí ponechalo výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 3,2 procenta, pro příští rok odhad tempa meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) země ale snížilo na 3,1 procenta oproti dosavadnímu předpokladu 3,7 procenta. Informoval o tom ministr financí Peter Kažimír.
Ani dnešní schůzka ministrů financí států platících eurem nepřinesla konečné rozhodnutí, zda by Řekové měli mít možnost vyjednávat o třetím záchranném programu pro svou zadluženou zemi. Přes určitý pokrok zůstaly některé otázky otevřené, řekl po přibližně pětihodinové diskusi šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Dodal, že nedořešené otázky nyní předloží lídrům zemí eurozóny.
Sobotní jednání ministrů financí zemí platících eurem o novém záchranném programu pro Řecko bylo okolo půlnoci bez závěru přerušeno. Šéfové státních pokladen se ještě jednou sejdou v neděli dopoledne, oznámil šéf euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem. Problémem je hluboká nedůvěra ve skutečné reformní odhodlání kabinetu Alexise Tsiprase. V případě dohody na další pomoci Řecku navíc ve Finsku údajně hrozí pád vlády.
General Motors chce otevřít novou továrnu v Polsku, Citroën uvažuje o přesunu výroby modelu C3 na Slovensko, tam prý má namířeno i italské Lamborghini. Zájem o země střední Evropy mezi automobilovými producenty nepolevuje. Z výrobních linek zde sjíždějí vozy už šestnácti značek.