Slovensky islamista - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Slovensky islamista, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Turbulentní. Žádné jiné slovo nemůže lépe vystihnout náladu roku 2021. Pandemie, inflace, omezování výroby a energetická krize se staly našimi ústředními výzvami. Zažili jsme ale i mnoho radostných chvil. Připomeňte si ty nejdůležitější události roku 2021 v souhrnné galerii.
Česká policie obvinila za přípravu bombového teroristického útoku mladíka, který se podle kriminalistů přiklání k radikálnímu islámu. S odkazem na policejní spis to napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku mladík, který je původem Slovák a vystupuje pod jménem Abdul Rahman, chodil do pražských mešit.
Migrační vlna je podle českého prezidenta Miloše Zemana v současnosti nejdůležitějším problémem Evropské unie. Do budoucna zřejmě hrozí opakování teroristického útoku, jakým byl loňský prosincový masakr v Berlíně. Zeman to řekl v rozhovoru pro slovenskou internetovou televizi Tablet.tv a slovenskou tiskovou agenturu TASR.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn kritizoval evropské krajně pravicové a populistické politiky, jejichž počínání a rétoriku přirovnal k radikálnímu hnutí Islámský stát. Mezi politické demagogy a blouznivce, jak je označil, zařadil nizozemského kritika islámu Geerta Wilderse, šéfku francouzské Národní fronty Marine Le Penovou, republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa či českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského premiéra Roberta Fica.
Předseda ústředí muslimských obcí v České republice Muníb Hasan Alravi v Hospodářských novinách (HN) kritizuje prezidenta Miloše Zemana za to, že se při oslavách 17. listopadu postavil na Albertově po bok představitelů Bloku proti islámu. Označuje ho za "Boko Zemana", čímž odkazuje na radikální islamisty z teroristické organizace Boko Haram. Slovenský premiér Robert Fico je pak podle Alraviho "Fico Haram".
Německo kvůli náporu uprchlíků zavede s okamžitou platností dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem. Opatření, které však podle německého ministra vnitra Thomase de Maizièra uprchlickou krizi neřeší, schválila jednomyslně vládní koalice a tento krok Německo konzultovalo též s Rakouskem. To zatím neplánuje posílit kontroly na hranici s Maďarskem, odkud přichází většina uprchlíků směřujících do Evropy takzvanou balkánskou cestou.
Nejen v Česku se imigrace stala výbušným tématem. Obyvatelé dalších států visegrádské čtyřky mají historické zkušenosti s exody z politických důvodů i přesuny za prací. Přesto jich většina až hystericky vystupuje proti přijetí uprchlíků z Blízkého východu a Afriky, které považuje za teroristickou hrozbu. V zemích tak sílí nacionalistické nálady.
Ruské ministerstvo zahraničí se přidalo ke kritice brutálních výslechových metod, které podle zprávy vyšetřovacího výboru amerického Senátu používala Ústřední zpravodajská služba (CIA) vůči lidem podezřelým z terorismu. Moskva vzkázala USA, že sotva mohou být vzorem demokracie. Ke kritice se přidali i američtí spojenci. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu prý doufá, že USA nebudou podobné praktiky opakovat.
Západ se vyhnul intervenci v Sýrii v obavě, že by podnítila konflikt v celém regionu. Čas ukazuje, že nicnedělání může mít stejný efekt. Válka mezi prezidentem Bašárem Asadem a jeho odpůrci posílila radikály v Iráku a mezinárodní společenství opět tápe. Britové se zase snaží zříci odpovědnosti za stav země v souvislosti s účastí Tonyho Blaira na invazi v roce 2003.
Anketa o nejhoršího zahraničního politika roku mezi novináři deníku E15 a týdeníku Euro, kteří si vybírali z deseti nominací, přinesla několik zajímavých momentů. Jedním z nich je vysoké umístění amerického prezidenta Baracka Obamy, který se zařadil jen velice těsně za druhého italského expremiéra Silvia Berlusconiho.