složení země - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu složení země, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je jedním z mála českých vědců, který získal prestižní ocenění ERC Advanced Grant. Odborník na umělou inteligenci z ČVUT Josef Šivic získal z evropských fondů 2,5 milionu eur, téměř 60 milionů korun, aby naučil roboty sdílet své zkušenosti. „Umělá inteligence je motor, který žene vpřed řadu oblastí. A jestliže nechceme zůstat pozadu, musíme tomuto motoru velmi dobře rozumět a také umět tento motor vyvíjet,“ říká v rozhovoru pro E15.
V pondělí se po deseti letech právních bojů a třech soudních sporech dočkal rakouský právní aktivista Maximillian Schrems dalšího obřího úspěchu. Irský úřad pro ochranu osobních údajů pokutoval americkou firmu Meta za porušení obecného nařízení o ochraně údajů (GDPR), jehož se dopouštěla tím, že zpracovávala a ukládala data evropských uživatelů v USA, čímž je vystavovala riziku zneužití americkými tajnými službami.
Zelená dohoda pro Evropu bezesporu vzbuzuje emoce. Shoda se těžko hledá nejen mezi širokou veřejností a podniky, ale také v případě politiků. „Na klimatickou změnu je třeba reagovat a nepodcenit ji, tempo a provedení ovšem musí mít hlavu a patu,“ říká europoslanec Ondřej Knotek (ANO, Renew Europe) a dodává: „Musíme si uvědomit, že v případě klimatické změny tahá Evropa za kratší stranu provazu.“
Přechod k elektromobilitě není velkou výzvou jen pro automobilky, ale třeba i pro světové výrobce pneumatik, upozorňuje agentura Reuters. Elektrická auta jsou totiž těžší než klasické vozy se spalovacím motorem, a jejich pneumatiky tak při styku s vozovkou uvolňují do ovzduší větší množství škodlivých látek. V Evropské unii a USA se navíc chystají nové regulace, které se poprvé v historii zaměří právě na emise pocházející z otěru brzd a pneumatik.
Evropský parlament bude již brzy hlasovat o finální podobě regulace umělé inteligence. Roky debatovaný návrh reflektuje nárůst „generative AI“ v uplynulém roce a přichází v době, kdy se potřeba a forma regulace AI řeší nejen v Evropě. Jak návrh vypadá a jak si Česko a Evropa stojí v počtu AI startupů? Analýza vyšla na Info.cz.
Slovensko má svou první úřednickou vládu v historii, která by měla rozhádanou zemi dovést k volbám 30. září. Prezidentka Zuzana Čaputová ke krajnímu řešení nepolitického kabinetu přistoupila poté, co se vláda bez důvěry pod vedením Eduarda Hegera (Demokrati) zhroutila a už technicky nebyla schopna vládnout. Chaosu využívá obrozený veterán tamní politiky Robert Fico i nástupci fašistů, kteří ovládli sociální sítě. Slovensko směřuje k volbám, po kterých nebude lehké vládnout.
Vysoká inflace pokračuje i v roce 2023. V některých státech překonala desetiprocentní hranici, což s sebou přináší ekonomické problémy. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, nicméně v dubnu meziroční inflace klesla na 12,7 procent. Údaj přinesl Česká statistický úřad (ČSÚ). Podle Eurostatu v dubnu inflace v Evropské unii klesla na 8,1 procent. Jak vypadá situace v ostatních státech EU, USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Před více než dekádou byl u založení projektu Vodafone Nápad roku, poté se vrhl na investice do startupů pod hlavičkou J&T Ventures. Martin Kešner už dlouho sleduje tuzemskou scénu, která se podle něj za tu dobu dramaticky změnila. „Pro startupy nechtěli pracovat zkušení lidé z byznysu. Vše se ale neuvěřitelně posunulo, dnes je práce pro startupy pro řadu talentů atraktivnější než kariéra v korporaci,“ popisuje největší proměny tuzemského prostředí partner J&T Ventures.
Akcie, dluhopisy i reality mají teď jedno společné – jsou otřesně předražené. Růstový potenciál akcií je tak omezený, dluhopisy nenesou dostatečné úroky a koupě nového bytu při současných cenách je takřka marnotratnost. Tržní očista je prý však nevyhnutelná. „Ze současných cen tak třicet procent dolů, tam bych začal nakupovat akcie. My jsme v akciích podvážení ve prospěch hotovosti a krátkodobých dluhopisů, všechny akcie samozřejmě klientům prodat nemůžu,“ říká šéf investiční společnosti Conseq Jan Vedral,...
Pryč jsou dny, kdy se česká zahraniční politika řídila imperativem „Čelem k Číně!“. Současná vláda Petra Fialy (ODS) se snaží proniknout na okolní trhy na Filipínách, v Indonésii, Singapuru, Kazachstánu, Uzbekistánu či ve Vietnamu, které se snaží zbavit závislosti na asijském obrovi. „Cesta premiéra a několik desítek českých firem je historická,“ myslí si Martin Tlapa, bývalý náměstek ministerstva zahraničních věcí pro ekonomickou diplomacii.