sluneční soustava - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu sluneční soustava, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Australský startup RayGen, v němž má podíl na pražské burze zalistovaná společnost Photon Energy, oficiálně zahájil provoz své inovativní solární elektrárny Carwarp. V jihoaustralském státě Victoria zkolaudovala takzvanou koncentrovanou solární elektrárnu, ke které je připojeno hydrotermální úložiště energie. Pro Photon Energy jde o klíčový milník, protože chce na projekt navázat svou vlastní elektrárnou s řádově větším výkonem.
Indie slaví velký úspěch. Stala se čtvrtou zemí v historii, které se podařilo přistát na Měsíci. Přistávací modul Vikram sondy Chandrayaan 3 úspěšně dosedl poblíž jižního pólu přirozeného souputníka Země ve středu odpoledne SELČ. Přímý přenos z řídicího střediska sledovalo na platformě YouTube přes sedm milionů lidí včetně premiéra země Nárendry Módího.
Když vše půjde dobře, prakticky využitelná jaderná fúze bude k mání už za dvacet let. Tak zní otřepaná průpovídka, kterou v kontextu reálného zlatého grálu energetiky už několik dekád omílají všemožní vědci, futurologové a mnozí nadšenci včetně nás novinářů. Naposledy jsme ji mohli slyšet v mírně pozměněné podobě loni, kdy vědci z Lawrence Livermore National Laboratory z jaderné fúze poprvé v historii nějakou energii získali, byť jí bylo jen o procento více, než do pokusu vložili. Mluvili tehdy už jen o ...
Dobré ráno! Je 103. den roku, svátek má Aleš. V tento den v roce 1993 Česká republika zakázala potraty pro cizí státní příslušníky. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
Ministři energetiky zemí EU se poprvé zabývali novým návrhem Evropské komise na reformu trhu s elektřinou. Ta je reakcí na loňské turbulence, kdy ceny elektřiny vyhnal nahoru drahý zemní plyn. Hlasitě se ozýval požadavek, aby byla tato „pupeční šňůra“ přerušena a trh postaven na nových základech. Komise nepřišla s hlubokou reformou, ale jen s víceméně kosmetickými úpravami. Nikoho asi nenadchnou, ale mohly by díky tomu projít.
Slunce prochází vrcholem aktivity svého zhruba jedenáctiletého cyklu. Před pár dny vědci zpozorovali koronální díru (velkou sluneční skvrnu) o průměru asi třiceti Zemí. Byla to jedna z největších děr za dlouhou dobu, nicméně příliš paniky oproti těm dřívějším a menším nevyvolala – po povrchu Slunce totiž klouže pryč ze zorného pole Země, kterou tak případným výronem sluneční hmoty neohrozí. Totéž se však nedá říct o díře, která byla detekována v noci na středu.
Když si pročítám recenze a zkušenosti lidí s fotovoltaikou nejen na rodinných domech, její instalací i s technickou podporou některých společností, nevěřícně pozoruji, co se to zase děje. Mnoho lidí za poslední rok ztratilo důvěru v solární energii kvůli neprofesionálnímu a vychytralému přístupu k podnikání těch dodavatelů, kteří se jen snaží využít současného trendu na úkor kvalitních a dlouhodobých služeb zákazníkům. A to je škoda, protože Češi po dlouhém období nedůvěry získávají o fotovoltaickou čistou...
Technicky ambiciózní, technologicky realizovatelné. Takhle nějak shrnula společnost Blue Origin amerického miliardáře Jeffa Bezose svůj překvapivě velmi potichu oznámený plán, respektive technologickou schopnost, vyrábět solární panely z regolitu. Pro připomenutí: regolit je obecný název pro na nejrůznější minerály extrémně bohaté horniny pokrývající Měsíc. A ano, i když se aktuálně na Zemi nachází lehce přes 382 kilogramů tohoto substrátu, který v minulém století dovezla šestice misí Apollo, Bezosovi ...
Ministři energetiky evropských zemí dál hledají nástroje, kterými by zmírnili následky energetické krize a její dopady na životní úroveň lidí i na konkurenceschopnost evropského průmyslu. Pokud ceny energií neklesnou, lze očekávat další vlnu deindustrializace – přesný opak toho, o co Evropská unie usiluje. Paradoxně by to mělo negativní klimatické dopady. Elektřina je jinde ve světě sice levnější, ale její výroba produkuje v průměru více emisí než při výrobě v Evropě.
Kolik stojí dobývání Měsíce? Více než roční provoz České republiky. Za roky plánování se celková cena, kterou Spojené státy vložily do snahy vrátit po padesáti letech člověka na Měsíc, vyšplhala na astronomických 93 miliard dolarů, což je zhruba 2,3 bilionu korun. Vše má ovšem smysl, návrat člověka na Měsíc je podle experta Petra Boháčka z české kosmické firmy TRL Space pro lidstvo důležitým milníkem. „Lunární ekonomika bude největší další ekonomikou, kterou rozvineme,“ vysvětluje pro deník E15 Boháček.