služební zákon - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu služební zákon, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat.
Hlavní příčiny propadu Česka v indexu vnímání korupce jsou podle české pobočky organizace Transparency International tři: ohýbání pravidel ve prospěch určitých ekonomických skupin, rozklad státní správy a případy politické korupce. Česko si v roce 2020 pohoršilo oproti předchozímu roku o pět míst a mezi 180 sledovanými zeměmi mu patří 49. příčka.
Bývalého šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstka celní správy Roberta Šlachtu prověřuje policie. Důvodem je možný únik informací v jeho knize Třicet let pod přísahou, kterou sepsal s novinářem Josefem Klímou. Uvedl to server Česká justice s odvoláním na informace ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Hamáček to napsal v odpovědi na písemnou interpelaci poslance ODS Pavla Žáčka. Police vyšetřování potvrdila na twitteru.
Pravidla vyplácení příspěvku na bydlení se od července zpřísní. Pro získání dávky nebude rozhodující to, kdo má v bytě trvalé bydliště, ale kdo tam skutečně žije. Podle toho se bude hodnotit i příjem domácnosti, který hraje roli pro přiznání podpory a stanovení její výše. Úředníci budou moci nově situaci prověřovat také přímo doma u žadatelů a příjemců peněz od státu. Informovala o tom mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.
Služební cesty zaměstnanců osmi státních úřadů v čele s ministerstvem financí bude nově zařizovat společnost Asiana. Nakupovat pro ně bude jak letenky, tak i ubytování a jízdenky v cílové destinaci. Firma v dubnu vyhrála ve výběrovém řízení ministerstva financí i díky tomu, že nabídla poplatek za zprostředkování služby v záporné výši – za každou pořízenou letenku tak stát zaplatí o dvě koruny méně, než za kolik ji Asiana nakoupí. Jeden z uchazečů o zakázku kvůli ceně napadl tendr u Úřadu pro ochranu ...
Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, se zřejmě zvýší. Zpětně od dubna má podle vládní novely činit 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance místo nynějších 60 procent. Předlohu v úterý schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze sněmovna. Stát by měl podle novely vyplácet zaměstnancům ošetřovné nejdéle do letních prázdnin. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.
V odůvodněných případech, jako je práce v zahraničí, služební cesta nebo návštěva rodiny či lékaře, budou moci lidé od příštího úterý vycestovat do ciziny. S návrhem ústředního krizového štábu souhlasila vláda, zákaz přijatý před více než třemi týdny kvůli epidemii koronaviru zmírnila. Po návratu však bude povinná čtrnáctidenní karanténa. Omezení volného pohybu přes hranice nadále platí.
K lednu příštího roku ubude ve státní službě meziročně 2089 míst, o schválení návrhu ministerstva vnitra informovala místopředsedkyně vlády Alena Schillerová. Pravděpodobně půjde o největší redukci od doby, co platí zákon o státní službě. Ubýt má podle dokumentu, který shrnuje plánované změny ve všech resortech, zhruba 2,6 procenta úřednických pozic.
Dlouholetý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v projevu k národu oznámil, že odstupuje z funkce hlavy státu. Podle prezidenta nastal čas, aby moc v zemi převzala nová generace lídrů. Podílu na moci se bývalý komunistický funkcionář nevzdává, ponechává si funkci šéfa bezpečnostní rady státu a vůdce fakticky monopolní vládní strany Světlo vlasti. Do voleb, jejichž datum zatím nebylo oznámeno, má funkci prezidenta prozatímně vykonávat předseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev.
Změny ve výsluhách policistů podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nehrozí. Vláda dnes zaujala odmítavé stanovisko k novele o služebním poměru, kterou připravil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, napsal Hamáček na twitteru. Kritici návrhu tvrdí, že snížení výsluh by vedlo k masivnímu odchodu příslušníků bezpečnostních sborů ze služebního poměru. Přes odmítavý postoj vlády by se návrhem měla zabývat Sněmovna, není nicméně jasné, kdy se dostane na program některé ze schůzí dolní komory.